Sezon koncertowy 2017 w Sannikach rozpoczęty

Pierwszy w tym roku koncert chopinowski zagrali goście z Niemiec i Austrii. W ostatnią niedzielę lutego przy fortepianie zasiadł prof. Hartmut Schneider, a na wiolonczeli towarzyszył mu prof. Reinhard Latzko.

Organizatorami byli Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach i Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Dyrektor Centrum, Monika Patrowicz wraz z Aleksandrą Głowacką z sannickiego Koła TiFC powitały gości i przedstawiły artystów. Ten inauguracyjny koncert zaszczycił swą obecnością Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik wraz z małżonką. Wśród wielu innych był Waldemar Pawlak – premier RP. Na widowni siedzieli również studenci wiedeńskiego Uniwersytetu Muzycznego.

Miło nam powitać wszystkich państwa, a szczególnie Marszałka Adama Struzika, który został wybrany najlepszym marszałkiem Polski roku 2016 – tak rozpoczęła popołudnie dyrektor Monika Patrowicz. Zaszczytny tytuł Samorządowca Roku oraz specjalna nagroda serwisu portalsamorzadowy.pl zostanie wręczona marszałkowi Struzikowi w maju, podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Doskonała gra pianisty i wiolonczelisty zachwyciła słuchaczy, szczególnie, że zaprezentowali repertuar Fryderyka Chopina i Franza Schuberta.

Hartmut Schneider to niemiecki pianista, który od najmłodszych lat zdobywał nagrody zarówno w konkursach ogólnokrajowych, jak i międzynarodowych.

Występował w wielu krajach Europy jako kameralista i solista. Od 2005 roku jest profesorem fortepianu w Hochschule für Musik w Detmold. Reinhard Latzko zaś to wiolonczelista, również z bogatym dorobkiem. Od 1990 jest tutorem przy Gustav Mahler Jugendorchester, a od 2003 profesorem na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu.

Muzykom towarzyszył Wiktor Zborowski, jeden z najbardziej charakterystycznych polskich aktorów. Grał w wielu warszawskich teatrach. Na ekranie zadebiutował w jednym z odcinków „Czterdziestolatka” pt. „Karta ze Spitzbergenu, czyli oczarowanie”. Rola Longinusa Podbipięty w polskiej superprodukcji „Ogniem i mieczem” zachwyciła nie tylko widzów, ale i krytyków filmowych. Filmy „Siekierezada”, „Złoto dezerterów” czy „Kogel mogel” to kolejne świetne role aktora. Wiktor Zborowski występował też w Teatrze Telewizji oraz wielu polskich serialach. Wybitne kreacje w słuchowiskach zaowocowały nagrodą „Wielki Splendor” Teatru Polskiego Radia i Telewizji. Podczas koncertu aktor przedstawił poezję między innymi Tetmajera, Kerna, Broniewskiego, Leśmiana.

Dyrektor Monika Patrowicz zaprosiła również na plenerową wystawę stowarzyszenia Foto Humanum. – We współpracy Europejskiego Centrum Artystycznego im. F. Chopina w Sannikach i Stowarzyszenia Foto Humanum, zorganizowany został na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego plener fotograficzny. Jego efekty ujrzą Państwo na wystawie plenerowej, którą dziś otwieramy – powiedziała Monika Patrowicz.

Wystawę tworzy 30 wielkoformatowych wydruków zdjęć, których autorami są właśnie członkowie Stowarzyszenia Foto Humanum: Natalia Zdziebczyńska, Katarzyna Turkowska, Jan Konrad Soborowski, Janusz Adryjańczyk oraz Janusz Stasiak.

Po koncercie wszyscy zostali zaproszeni na wystawę malarstwa Eleny Danilenko. Artystka najchętniej maluje kwiaty i martwą naturę, ale też pejzaże i portrety. Artystka jest z pochodzenia Rosjanką, ale od 15 lat mieszka i tworzy w Płocku. Elena Danilenko jest absolwentką malarstwa i konserwacji dzieł sztuki oraz wydziału historii sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Sankt Petersburgu. Pracowała w Muzeum Marynarki Wojennej i Muzeum Etnograficznym w Sankt Petersburgu, gdzie była konserwatorem tkanin historycznych.

Na ścianach sali wystaw sannickiego pałacu, już 1 lutego pojawiły się kwiaty – to właśnie obrazy Eleny. Wystawę można oglądać do 1 marca, a spotkanie z artystką odbyło się 26 lutego, po koncercie chopinowskim.

Kolejny koncert już 5 marca – zapraszamy. Wystąpią studenci wiolonczeli profesora Reinharda Latzko, którzy przez cały tydzień będą ćwiczyć w sannickim pałacu. Towarzyszyć im będzie Jan Popis – muzykolog, krytyk muzyczny, popularyzator muzyki.

Przypominamy, że bilety na koncerty można rezerwować w zakładce Bilety na stronie internetowej ECA.

Milo nam również poinformować, że od 26 lutego w oranżerii pałacowej w dni koncertów czynna jest od godziny 12 kawiarnia, od maja również we wszystkie weekendy.

Monika Gadzińska

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach

.