Tak się reform nie przeprowadza

13
91

Z ogromnym niepokojem patrzę na wyjątkowo szybko i bez konsultacji społecznych projektowane i przegłosowywane zmiany dotyczące wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Pragnę nadmienić, iż tak poważne zmiany powinny odbywać się w drodze konsultacji i ustaleń, a przede wszystkim szerokiego konsensusu.

Konstytucja określa precyzyjnie i jednoznacznie, jakie są uprawnienia Sądu Najwyższego i kadencje poszczególnych organów, więc daleko idące zmiany w tym zakresie mogą być niezgodne z Konstytucją.

Art. 178 Konstytucji w sposób jednoznaczny podkreśla, iż sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji i ustawom. Dodatkowo Konstytucja mówi, iż kadencja Prezesa SN trwa 6 lat, więc projekt, który zakłada przejście sędziów w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości, pokazuje, jaki może być ukryty cel wprowadzanych zmian.

Należy podkreślić, iż w ramach zakładanych zmian liczba sędziów SN zmniejszy się, więc postulat przyspieszenia postępowań, które jak wynika ze sprawozdania SN trwają średnio do roku, jest zupełnie fałszywy.

Jako prawnik i doktorant prawa Uniwersytetu Warszawskiego nie potrafię zrozumieć, czemu zmiany personalne w sądach mają przyspieszyć postępowania w sądach i dać sprawiedliwość społeczną.

Polityka to sztuka dialogu, konsensusu i tworzenia porozumienia, a nie geniusz jednej partii.

Z tych powodów moja niezgoda na przeprowadzaną przez PiS reformę sądownictwa łączy mnie ze wszystkimi uczestnikami trwających protestów w Polsce, również w Sochaczewie.

Adam Orliński

13 KOMENTARZE

 1. Pan Tusk przeprowadzal wielkie reformy antyspoleczne bez konsultacji czemu nadanie normalnosci w sadach ma byc konsultowane a jesli nawet to tylko ku…i zlodziej jest zadowolony z dzialania sadow .

  • Piotr Blizna Pana wpis jest nie na temat. Tuska od kilku lat nie ma w polskiej polityce, a obecnie rządzący wprowadzają zmiany ustrojowe w sposób niekonstytucyjny.
   O jakim nadaniu normalności mówimy? Proszę o przykłady usprawnień w działaniu sądów które rzekomo są wprowadzane.

  • Piotr Blizna nie mam telewizora, chciałabym od Pana się tego dowiedzieć skoro pojawiło się stwierdzenie ze zmiany służą nadaniu normalności w sądach.

  • Obejrzałam film, jednak nie jest na temat bo w materiale nie ma ani jednego przykładu w jaki sposób usprawniony zostanie wymiar sprawiedliwości. Panie Piotrze proszę odpowiedzieć własnymi słowami 🙂

  • Miedzy innymi sedzia nie bedzie bezkarny.Niezawislosc a bezkarnosc to dwie inne sprawy.Jesli nomenklatura dzialala w porozumieniu z sadownictwem to doprowadzenie do jawnego zwierzchnictwa sedziow jrst normalnoscia .Tu uczmy die od demokratycznych panstw.Prosze podac kraj oprucz Rosji gdzie sedzia nie ma zwierzchnika i jest bogiem

  • na pewno politycy PIS uszczkną cos dla siebie – niewykluczone ale opozycja miała czas to tylko pogrążyła nas w NIEJASNOŚCIACH A TAM GDZIE NIEJASNOŚCI RODZĄ SIE PRYWATY .Nie mam zaufania do polskich sądó – po reformie też pewnie nie będę od razu miał ale tak jak do tąd być nie mogło ni ch sie cieszą że łby nie poleciały- chodzi mi o odpowiedzialność – .Kiedyś śmiałem sie z debili wchodzących do instytucji z ukrytymi mikrofonami – ale teraz widze że mają racje .

  • TEMAT skończony każda zmiana budzi obawy – wiem że zmiany ostatniej kadecki PO-PSL przyniosły zły skutek społeczeństwu – wiem że zmiany pierwszej kadencji PIS przynoszą jak narazie dobry skutek ale pamiętam że i PO-PSL w pierwszej te ż nie zle rządzili – pożyjemy zobaczymy – na razie proponuje może na wakacje jakieś…

Comments are closed.