Skorzystaj z mammografii już jutro

0
58

Od kilku lat sochaczewski ratusz i firma Medica organizują bezpłatne badania mammograficzne, na które zapraszane są panie między 50 a 69 rokiem życia. Co miesiąc na placu Kościuszki zatrzymuje się gabinet na kołach, gdzie pod okiem radiologa wykonuje się profilaktyczne badania piersi. Akcja będzie kontynuowana w 2018 roku.

Medica realizuje świadczenia zdrowotne w ramach umowy z Mazowieckim Oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia, dlatego pacjentki nic nie płacą. Jedyne co muszą, to zapisać się telefonicznie i ustalić godzinę wizyty. Z wydatkiem kilkudziesięciu złotych muszą się liczyć tylko kobiety przed 50 i po 69 roku życia, nieobjęte programem NFZ, które chcą się szybko przebadać. Jeśli jednak nie dzieje się nic niepokojącego, dla pań spoza programu specjalną ofertę ma Urząd Miasta. Zaprasza do mammobusu sochaczewianki dwa razy w roku – na Dzień Kobiet i Dzień Matki – a koszty badań pokrywa z funduszu przeznaczonego na profilaktykę prozdrowotną.

Realizowany przez ratusz i Medicę program skierowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat, u których występuje największe ryzyko zachorowania na raka piersi (w roku 2018 są to roczniki od 1949 do 1968), objętych ubezpieczeniem zdrowotnym, które w ciągu ostatnich 2 lat nie korzystały z mammografii. Badanie prowadzi doświadczony radiolog. Firma najpierw wysyła pocztą imienne zaproszenia do docelowej grupy pań, a po wizycie, również listownie, przesyła im wyniki.

Jak mówi Katarzyna Mrozowska z firmy Medica, tylko w pierwszej połowie 2017 roku przez ich mammobus przewinęło się niemal 5 tys. kobiet, mieszkanek województwa mazowieckiego. U 137 z nich wykryto zmiany chorobowe i skierowano do dalszej diagnostyki.
Dla pewności i ochrony przed chorobą nowotworową kobiety co dwa lata powinny wykonywać badania mammograficzne. Pamiętajmy, że co roku w Polsce notuje się około 17 tysięcy nowych zachorowań, ale rak piersi wykryty we wczesnym stadium to ogromna szansa na całkowite wyleczenie. Kontynuacja badań co 2 lata w naszym mammobusie powoduje, że specjalista radiolog może porównać zdjęcie z poprzednimi obrazami i postawić prawidłową diagnozę. Kobiet z podejrzanymi zamianami nie zostawiamy samych sobie, są kierowane na dalszą diagnostykę – zapewnia Katarzyna Mrozowska.

Ratusz pracuje właśnie nad harmonogramem wizyt mammobusu w 2018 roku. Pewne jest, że minimum raz w miesiącu gabinet zatrzyma się na placu Kościuszki. Pierwsze trzy terminy to: 11 stycznia (czwartek), 26 lutego (poniedziałek) oraz 1, 2 i 3 marca (czwartek, piątek i sobota).