Śladami Patrona Marszałka Józefa Piłsudskiego i Papieża Jana Pawła II

0
38

wycieczka

Uczniowie klas IV – VI w dniach 1 – 3 czerwca uczestniczyli w wycieczce, która miała przybliżyć im sylwetki dwóch wielkich Polaków – Józefa Piłsudskiego i Jana Pawła II. Wycieczkę zorganizowała pani Katarzyna Domańska. Opiekunami były panie: Wioletta Tomaszewska, Elżbieta Modrzejewska, Agnieszka Pytkowska, Ewa Majorek i Aneta Jagielska oraz pan Marek Lewandowski.

Dzieci zwiedzały miejsca związane ze słynnymi Polakami, podążały ich śladami.  W Kielcach oprócz rezerwatu przyrody Kadzelnia, zwiedziły miejsca, w których bywał Piłsudski. Miały też okazję zobaczyć najstarsze polskie drzewo – Dąb Bartek.

Niezapomnianym wydarzeniem była wizyta w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie. To prawdziwa podróż w krainę marzeń i snów. Ekspozycja łączy w sobie najnowsze zdobycze technik multimedialnych z tradycyjnymi i cennymi eksponatami muzealnymi.

Drugi dzień uczestnicy rozpoczęli od wejścia na Kopiec Piłsudskiego, symbolicznego grobowca, który naród usypał swojemu przywódcy po jego śmierci. Większość dnia dzieci spędziły w Krakowie. Zwiedziły Katedrę na Wawelu, Kryptę Srebrnych Dzwonów, Dzwon Zygmunta, Sukiennice, Kościół Mariacki oraz złożyły kwiaty przy grobie Józefa Piłsudskiego i obejrzały słynne „okno papieskie”.

Trzeci dzień poświęcony był miejscom związanym z Papieżem Janem Pawłem II. Uczniowie obejrzeli dom rodzinny Papieża, kościół i rynek w Wadowicach oraz uczestniczyli w lekcji w Muzeum Jana Pawła II. Nie mogli też nie spróbować wadowickich kremówek.

Mimo nie zawsze sprzyjającej pogody wszyscy świetnie się bawili, a co najważniejsze była to prawdziwa lekcja w terenie.

Marzena Ryfa-Kowalczyk

Szkoła Podstawowa w Iłowie