Slow kontra fast

0
33

Te dwa angielskie słówka wiele mówią o pewnych przemianach, które dotyczą sposobów spędzania wolnego czasu przez mieszkańców miast. Zamiast dotychczasowego pędzenia, ciągłego pośpiechu, szybkiego jedzenia, szybkiej podróży i temu podobnych szybkich aspektów życia (fast), coraz częściej wybierany jest spokój (slow), powrót do natury, zdrowego jedzenia. To po trosze moda, po trosze sposób na życie. Przede wszystkim jednak poważna szansa dla wielu atrakcji turystycznych stania się właśnie „slow”. O tym, jak ważna jest promocja, wie każdy, kto chce przedstawić swój produkt, zaprezentować go z jak najlepszej strony, zachęcić do zainteresowania się nim. Dotyczy to tak naprawdę wszystkiego. Najlepszym dowodem może być VI Kongres Promocji Mazowsza, który w ostatni weekend października odbył się w Płocku. Dwudniowe spotkanie miało dać odpowiedź na pytanie, jak wykreować markę miejsca i jak starannie nią zarządzać, by odnosić sukcesy.

 

Wiele znamienitych osób, potrafiących skupić uwagę innych na tym, co mówią, podzieliło się swymi doświadczeniami i fachową wiedzą. Marketing terytorialny i budowanie marki konkretnego miejsca nie są sprawą łatwą. Trafienie we właściwy target potencjalnych turystów czy innej społeczności tak, by ich skutecznie zainteresować ofertą, to proces skomplikowany i długotrwały. Opracowanie stosownych metod i zabiegów w celu jak najskuteczniejszego wypromowania marki Mazowsza, jak i poszczególnych jego produktów turystycznych, stanowiło główny cel spotkania w Płocku.
Teorię „Wysp i Archipelagów” jako wyjątkowy przepis na sukces przedstawił Mateusz Zmyślony, dyrektor kreatywny Grupy Eskadra. O relacjach i Warszawy jako stolicy i otaczającego ją pozostałego regionu mazowieckiego rozmawiali Izabela Stelmańska, zastępca dyr. Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz dyrektorzy biur: Marketingu Miasta st. Warszawy, Departamentu Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, Promocji i Turystyki Miasta Łodzi.
Artur Celiński, v-ce naczelny Magazynu Miasta i szef zespołu DNA Miasta rozważał, jak angażować w promocję regionu potencjały wielkomiejskie i rolnicze. A wszystko w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem.
O rozwoju społeczności lokalnych i ich wpływie na rozwój marki Mazowsze opowiedziała Alina Czyżewska, praktyk, liderka Ludzi dla Miasta, Inicjatywy Obywatelskiej w Gorzowie Wielkopolskim.
Z kolei Michał Zalewski, rzecznik prasowy krakowskiego Biura Festiwalowego i Centrum Kongresowego ICE Kraków, kierownik Działu Nowych Mediów i PR, chętnie podzielił się doświadczeniami ze swej pracy.
Nie mogło oczywiście zabraknąć nawiązania do roli mediów społecznościowych i szeroko pojętej sieci internetowej. Roman Młodkowski, szef portalu onet.pl, a potem Małgorzata Sapeta i Szymon Krzysiak z Grupy Eskadra zainteresowali zebranych komunikacją w rozmaitych mediach społecznościowych. Pokazali, jak powinna wyglądać, by stanowić skuteczne narzędzie promocji.
Porządna dawka przekazu marketingowego zasiliła dotychczasowe zasoby wiedzy przedstawicieli mazowieckich samorządów i instytucji.

Monika Gadzińska
Europejskie Centrum Artystyczne
im. Fryderyka Chopina w Sannikach

.