Ślubujemy

0
29

10 października w progach Szkoły Podstawowej w Iłowie, która po wakacjach jawi się nam jako placówka zmieniona, o nowym cyklu kształcenia odbyła się niecodzienna uroczystość. Tego dnia lokalna społeczność powitała w murach szkoły kolejny rocznik uczniów. Na tę okazję przygotowano uroczystość ślubowania pierwszoklasistów i pasowania ich na ucznia.

Pod względem organizacyjnym wydarzenie wymagało zaangażowania dyrekcji, nauczycieli, rodziców, starszych uczniów i wreszcie bohaterów dnia. Pierwszoklasiści zaprezentowali bowiem bogaty program artystyczny, w którym wykazali się swoimi, jak dotąd skromnymi jeszcze umiejętnościami, za to wielkim zaangażowaniem i niewątpliwie ciężką pracą poprzedzającą występ.

Mimo, że dzieci odbywały w szkole naukę przez zaledwie 1,5 miesiąca, to jednak przyniosła ona rezultat w postaci wyuczonych wierszy, wyśpiewanych piosenek, zaprezentowanych układów tanecznych. A co najdziwniejsze, po dzieciach nie było widać żadnej tremy. Z ich ust padły też obietnice dotyczące obowiązkowości, punktualności, poszanowania przyborów szkolnych i zasad zgodnego współżycia w szkole.

Najważniejszym momentem uroczystości było jednak ślubowanie, które od dzieci odebrała wicedyrektor Renata Majewska i pasowanie każdego pierwszaka na ucznia, którego dokonała dyrektor szkoły Ewa Ryfa. Wydarzenie będące dużym przeżyciem dla dzieci i ich rodziców zostało upamiętnione przez fotografa. Każde dziecko otrzymało też pamiątkowy słownik ortograficzny, książeczkę SKO oraz słodki upominek.

Jednocześnie 10 października obchodzono w szkole jako Dzień Nauczyciela stanowiący okazję do podsumowania działań edukacyjnych placówki w roku 1016/2017, wyrażenia podziękowań i złożenia życzeń. Drodzy nauczyciele – dziękuję Wam za zaangażowanie w pracę, za wyrozumiałość i cierpliwość w stosunku do problemów, z jakimi od wielu lat boryka się polska oświata. Dziękuję za życzliwość i serdeczność, którymi niezmiennie obdarzacie uczniów (…).

Życzę, aby niełatwa misja nauczyciela, pedagoga czy wychowawcy przyniosła jeszcze lepsze efekty, satysfakcję i radość – takie m.in. słowa dyrektor szkoły skierowała do nauczycieli. Życzenia i podziękowania usłyszeli także pracownicy obsługi i administracji. Z kolei wiązanki kwiatów i słodki poczęstunek stanowiły o wdzięczności rodziców, którzy rok rocznie angażują się w obchody Dnia Nauczyciela w tutejszej placówce.