Sochaczew obchodził 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

0
93

W sobotę, 1 sierpnia na placu Kościuszki stanęły poczty sztandarowe policji, straży pożarnej i organizacji kombatanckich. Kolejna, piata już inscenizacja historyczna pt. „Sochaczewianie na pomoc walczącej Warszawie” ściągnęła mieszkańców z całego powiatu sochaczewskiego.

Sochaczewskie obchody 71. rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczęło złożenie kwiatów na cmentarzu żołnierzy Armii Krajowej w Wierszach. Jakub Wojewoda, kierownik działu historii Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, przedstawił historię dotyczącą udziału sochaczewskiego batalionu w Powstaniu Warszawskim. Kwiaty złożone zostały również na cmentarzu w Trojanowie i w Bronisławach.

Punktualnie o godzinie 17.00 rozległ się dźwięk syren, ludzie stanęli na baczność, a kibice Legii rozwinęli transparent z napisem: „Chwała bohaterom, pamiętamy!”. Odpalili też race i trzykrotnie zawołali: „Chwała bohaterom!”

Hymn narodowy podczas wciągania flagi Polski na maszt oraz apel poległy odbyły się w ciszy i skupieniu. Gdzie nie gdzie było tylko słychać powtarzane szeptem „stań do apelu”.  3 Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej oddała salwę honorową, od której zatrzęsły się okoliczne mury. Kiedy tylko żołnierze zaczęli opuszczać plac, do zbierania łusek ruszyły dzieci.

Poseł Maciej Małecki powiedział, że nikt nie ma obowiązku oddawania czci powstańcom Warszawy, nie jest to w żaden sposób narzucone. – To wyraz spontanicznego odruchu serca, pewnej solidarności – powiedział.

Przypomniał też, że 1 sierpnia 1944 roku z pomocą warszawskim powstańcom pospieszyły okoliczne oddziały polskich żołnierzy. Wśród nich znaleźli się także żołnierze sochaczewskiego Obwodu AK „Skowronek”. To właśnie inscenizacja przedstawiana po raz piąty przez członków Muzealnej Grupy Historycznej im. II/18. pp stanowiła rekonstrukcję tego wydarzenia.

 

Monika Gadzińska