Co Sochaczewskie Centrum Kultury przygotowuje dla Was

0
55

14.10. MŁODZI SOLARYŚCI

Program edukacyjny „Młodzi Solaryści” zagości już w sobotę 14 października 2017 o godz. 19.00 w Sochaczewskim Centrum Kultury przy ul. 5 Sierpnia 83. Jak mówią twórcy spektaklu „Badania solarystyczne 2.0” jest to eksperyment performatywny inspirowany zagadnieniami badań i lotów kosmicznych oraz treścią książki „Solaris” Stanisława Lema i jej audiowizualnymi realizacjami.

Twórcy programu „Młodzi Solaryści” skierowanego do młodzieży, by uwspółcześnić dzieło Lema sięgnęli do najnowszych badań kosmicznych. Najciekawsze okazały się przygotowania do lotu na Marsa. W świetle dzisiejszych badań misja na Marsa jest rozważana jako jednokierunkowa i długoterminowa. „Nie dysponujemy technologią, która pozwoliłaby ściągnąć wysłanych na Marsa kosmonautów na Ziemię”. – mówi Karolina Dziełak, koordynatorka projektu – „Ze względu na wysokie koszty, agencje kosmiczne takie jak NASA czy inne, prywatne konsorcja jak Mars One czy SpaceX, poszukują różnorodnych sposobów finansowania: reality show, prywatne dotacje, zbiórka pieniędzy wśród osób aplikujących”.

Widzowie spektaklu będą zaproszeni do wyjątkowego doświadczenia – wezmą udział w rekrutacji do jednokierunkowej misji kosmicznej. Na pokładzie symulatora stacji badawczej spotykają się kandydaci walczący o udział w programie. Sprawdzana jest ich odporność psychiczna oraz emocjonalna i fizyczna wytrzymałość. Zostają poddani testom osobowości i somatycznym manipulacjom. Spektakl ma charakter interaktywny. Widz ma wpływ na wybór kandydatów i przebieg spektaklu.

Stowarzyszenie Sztuka Nowa, które wyprodukowało spektakl „Badania solarystyczne 2.0” i stworzyło program edukacyjny „Młodzi Solaryści” to kolektyw artystyczny poruszający się w obszarach performansu, tańca i działań społecznych. Od 10 lat praktykuje przekraczanie granic teatru fizycznego i teatru tańca, skupia się na odkrywaniu i badaniu nowych form osobistej ekspresji. Do swoich działań artystycznych zaprasza profesjonalistów i amatorów teatru z różnych grup społecznych.

„Badania solarystyczne 2.0”

Reżyseria: Dawid Żakowski
Scenografia i Kostiumy: Katarzyna Pol
Zespół: Piotr Piotrowicz, Kamil Polański, Vera Popova, Maciej Tomaszewski, Małgorzata Trajkowska
Wizualizacje: Adrien Cognac
Muzyka: Konrad Bańburski
Produkcja:  Karolina Dziełak-Zakowska, Stowarzyszenie Sztuka Nowa

14 października 2017, sobota godz.19:00
Sochaczewskie Centrum Kultury

Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Kultura Dostępna.

.

15.10. CAMERATA MAZOVIA – KONCERT

W niedzielę, 15 października 2017 r. w Kościele Rzymskokatolickim pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Boryszewie-Sochaczewie o godz. 13.00 (po mszy św. o 12.00) odbędzie się koncert Orkiestry Camerata Mazovia.

.

15.10. MIĘDZY ŁÓŻKAMI

W niedzielę, 15 października 2017 r. o godz. 16.00 w Sochaczewskim Centrum Kultury przy ul. Żeromskiego 8 wystawiona zostanie komedia „Między łóżkami”. Cena biletu: 85 zł.

Sztuka ta jest inteligentną komedią Normana Fostera. Składa się z sześciu epizodów. Przedstawia zabawne i wzruszające losy mieszkańców prowincjonalnego miasteczka w kanadzie. Zobaczymy w sumie 15 postaci głównych z parą uprawiającą seks na antenie radiowej granych przez pięciu znakomitych aktorów. Będzie zabawnie, ale i refleksyjnie.

Występują:

Katarzyna Skrzynecka
Maria Niklińska/Katarzyna Ankudowicz
Artur Barciś
Robert Majewski
Radosław Pazura

.

17.10. WYSTAWA TWÓRCZOŚCI NAUCZYCIELI

We wtorek, 17 października 2017 r. o godz. 17.00 w Kramnicach Miejskich przy ul. 1 Maja 21 odbędzie się wernisaż Wystawy Twórczości Nauczycieli na Dzień Edukacji. Tego wieczora będzie można spotkać się z autorami prac oraz obejrzeć występ grupy OPEN DAY z Sochaczewskiego Centrum Kultury. Wstęp wolny. Zapraszamy!

.

18 – 25.10. EQUILIBRIUM W GALLERIA VITTORIA

Rzymska Galeria Vittoria na słynnej via Margutta od 18 do 25 października 2017 r. zaprezentuje czwórkę artystów z Polski: Jolantę Caban, Alinę Picazio, Przemka Stachowskiego i Roberta Żbikowskiego.

Wszyscy skończyli warszawską Akademię Sztuk Pięknych lecz ich style są bardzo różne, każde z nich odnalazło własną drogę twórczą.

Jolanta Caban zestawia kontrastowe barwy i formy w niezwykle ekspresyjnych, mocnych w wyrazie kompozycjach. Chropowata faktura i ciepłe tonacje to jej znaki rozpoznawcze. Alina Picazio wprowadza widza w świat miejskiego pejzażu, zestawia cyfrowe widoki i barwne plamy. Jej obrazy opowiadają o pamięci i o „pianie złudzeń”, która nas otacza. Spokojne, choć malowane gestem są też Prace Przemka Stachowskiego – to jednak niemal monochromatyczne i hipnotyzujące abstrakcje. Ich koronkowa przestrzeń po chwili odkrywa jednak przed patrzącym olbrzymie bogactwo odcieni i niuansów. Robert Żbikowski kreśli na płótnie i kliszach znaki, które odnoszą się do świata geometrii, ponieważ prace artysty odnoszą się do zagadnień związanych ze złotym podziałem – „golden ratio”. Są poetyckie i pozornie nonszalanckie ale równocześnie tworzone z olbrzymią precyzją. Co więc łączy tych artystów oprócz kraju, w którym tworzą? Cała czwórka szuka w malarstwie harmonii i równowagi. Niezależnie od języka ekspresji starannie budują kompozycje w autonomiczną całość. Nie ma tu miejsca na niepotrzebne elementy, każdy kolor i forma mają swoje znaczenie, są przemyślane. Te obrazy wciągają widza w swój świat, pozwalają patrzącemu na oderwanie się od tak często zagmatwanej rzeczywistości i podróż do wnętrza, w poszukiwaniu equilibrium.

Joanna Gordon (modyfikacja: Łukasz Kuciński)

Strona wydarzenia:

https://www.facebook.com/events/1936177176708515/?acontext=%7B%22ref%22%3A%2222%22%2C%22feed_story_type%22%3A%2222%22%2C%22action_history%22%3A%22null%22%7D&pnref=story

.

.

19.10. DOŁĄCZ DO ORKIESTRY

Młodzieżowa Orkiestra Dęta oraz Sochaczewska Orkiestra Akordeonowa to dwa nowe projekty ratusza. Już 19 października w Klubie Kontrast w boryszewskim SCK odbędą się spotkania organizacyjne dla zainteresowanych osób.
Tradycja organizowania orkiestr jest wciąż żywa i aktualna. Projekt stworzenia Młodzieżowej Orkiestry Dętej oraz powołania Sochaczewskiej Orkiestry Akordeonowej zrodził się po to, aby zaproponować kolejne miejsce spotkań z muzyką, miejsce, w którym muzycy będą mogli rozwijać swój talent, odkrywać swoją pasję, spędzać kreatywnie czas, uczyć się gry zespołowej, koncertować i nawiązywać przyjaźnie. Pierwszy z projektów, jak sama nazwa wskazuje, skierowany jest do młodych muzyków, drugi – do osób w każdym wieku. Jak mówi pomysłodawczyni stworzenia orkiestr Joanna Niewiadomska-Kocik, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta, próby i koncerty to szansa na odkrycie nowych talentów.
Organizatorzy liczą, że do Młodzieżowej Orkiestry Dętej dołączą absolwenci szkoły muzycznej, którzy nie zdecydowali się na kontynuację edukacji w zakresie gry na instrumencie dętym i, dzięki współpracy z nową orkiestrą, wykorzystają swoją wiedzę i umiejętności, powrócą do grania, koncertowania i radości ze wspólnego muzykowania. Zajęcia orkiestr dętej i akordeonowej dzielić się będą na zajęcia zespołowe dla osób już grających i pracę indywidualną dla uczestników, którzy będą uczyć się gry na instrumentach dętych od podstaw. Wraz z rozwojem umiejętności gry początkujący instrumentaliści będą stopniowo wprowadzani do zespołu.
W czwartek 19 października o godz. 18.00 w Klubie Kontrast w Sochaczewskim Centrum Kultury przy ul. 15 Sierpnia odbędzie się spotkanie organizacyjne, podczas którego będzie można zdobyć więcej informacji dotyczących powstania orkiestr, zasad uczestnictwa w zespole. Warto nadmienić, że przy Młodzieżowej Orkiestrze Dętej działać będzie również sekcja rytmiczna dziewcząt tworzących grupę mażoretek prezentujących choreograficzne układy taneczno-marszowe do muzyki orkiestry. (opr. ap)

.

.

19.10. V OGÓLNOPOLSKIE BIENNALE SZTUKI – WERNISAŻ

Miło nam poinformować, że wernisaż 35. Sochaczewskiego Lauru – V  Ogólnopolskie Biennale Sztuki z cyklu: Cztery Pory Roku – Lato na Mazowszu odbędzie się 19 października, o godz. 17.00 w Galerii TRAKT Sochaczewskiego Centrum Kultury. Celem konkursu jest zainspirowanie twórców bogactwem piękna mazowieckich, oczywiście letnich, krajobrazów. Zachęcamy zatem artystów, amatorów, młodych adeptów sztuki do przeniesienia własnych ekspresji na płótno i wymienienia się swoimi spostrzeżeniami, a także umiejętnościami podczas wystawy.

„Sochaczewski Laur” ma charakter otwarty i mogą wziąć w nim udział twórcy, którzy ukończyli 16 wiosen. Prace wykonane techniką malarską w formacie nie większym niż 100×90 cm powinny być oprawione i przystosowane do zawieszenia. Każdy uczestnik konkursu może zgłosić trzy prace zgodne z tematem – „Lato na Mazowszu”.

Warto zauważyć, że chociaż do obrazów należy załączyć metryczkę zawierającą dane takie jak: imię i nazwisko autora, wiek, telefon czy adres to komisja konkursowa złożona z ekspertów z zewnątrz, tzn. spoza Sochaczewa, powołana przez dyrektora Sochaczewskiego Centrum Kultury oceniać będzie prace anonimowo. Zatem to, kto wygra konkurs pozostanie tajemnicą do… samego ogłoszenia wyników podczas wernisażu.

Prace dostarczamy do sekretariatu Sochaczewskiego Centrum Kultury przy ul. 15 Sierpnia 83 do 22 września br., a wszelkie dodatkowe informacje możemy uzyskać, dzwoniąc pod numer 46 863 25 72. Nieoficjalnie wiemy, że V Ogólnopolskie Biennale Sztuki cieszą się dużym zainteresowaniem i do SCK dostarczono już ponad 80 prac, które zawalczą o nagrody pieniężnie oraz rzeczowe.

Wszystkim twórcom życzymy powodzenia i dziękujemy za wrażenia artystyczne, jakimi dzielą się z miłośnikami sztuki naszej małej ojczyzny.

Tekst: Anna Wolińska

.

20.10. BITWA NA DWA… WIERSZE

.

21.10. JANEK SAMOŁYK – KONCERT

.

9.11. SPOTKANIE Z NIEPODLEGŁĄ

W czwartek, 9 listopada 2017 r. o godz.10.45 w Sekcji Edukacji i Klubu Nauczyciela przy ul. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego 5 odbędzie się „Spotkanie o niepodległości” z prezentacją multimedialną, którą poprowadzi Łukasz Popowski.

.

10.11. EDDIE ANGEL – KONCERT

W piątek, 10 listopada 2017 r. o godz. 18.00 w Klubie KONTRAST Sochaczewskiego Centrum Kultury przy ul. 15 Sierpnia 83 odbędzie się koncert Eddiego Angela. Wstęp wolny. Zapraszamy do rezerwacji miejsc: http://sck.sochaczew.pl/20170210/klub-kontrast

Eddie Angel to gitarzysta, wokalista. Jest także autorem muzyki i tekstów. To Brytyjczyk mieszkający w Londynie. Jego przygoda z gitarą zaczęła się w wieku 20 lat. Wkrótce zaczął występować na scenach londyńskich klubów. Współpracował z różnymi gitarzystami. W twórczości zawsze był wierny gitarze – miłości swojego życia. Łączył w jedno: prostotę i efektowność. Stawia na jakość pisanych przez siebie utworów.  Jego muzyka to wysmakowane opowieści zabarwione dźwiękiem gitary i rock and rollową ekspresją.

.

16.11. SPOTKANIE AUTORSKIE

W czwartek, 16 listopada 2017 o godz:.10.45 w Sekcji Edukacji i Klubu Nauczyciela przy ul. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego 5 odbędzie się spotkanie autorskie z Mirosławą Łękawską.

.

17.11. PIKANTNI – SPEKTAKL DLA DOROSŁYCH

W piątek, 17 listopada 2017 r. o godz. 19.30 zapraszamy  do Sochaczewskiego Centrum Kultury przy ul. Żeromskiego 8 na spektakl dla dorosłych „Pikantni”.

Spektakl opowiada historię dwóch znudzonych sobą par małżeńskich. Są to: Alex i Doris oraz Bea i Christoph. Wszyscy szukają wrażeń, by podnieść pikantność swoich związków. Pary po zapoznaniu się na portalu randkowym postanowiły urządzić wspólne, intymne spotkanie. Sytuacja robi się trudna już od samego początku wieczoru. Obie pary nie spodziewają się jednak jaki będzie finał całej historii. Nie wszyscy bowiem wiedzą na co się decydują. Komedia w szybkim tempie zaskakuje błyskotliwym dialogiem i inteligentnymi ripostami.

Występują: Doris – Barbara Kurdej-Szatan, Bea – Anna Mucha, Christoph – Mikołaj Roznerski/Mikołaj Krawczyk, Alex – Michał Ziembicki.

.

2.12. SOCHACZEW ROZŚPIEWANY

Już w grudniu… w prezencie Mikołajkowym piosenki Młynarskiego i Korcza. Gościnnie wystąpi Dorota Osińska! Szczegóły wkrótce…

.

20.12. GRY I ZABAWY W JĘZYKU ANGIELSKIM

W środę, 20 grudnia 2017 r. o godz.10.45 w Sekcji Edukacji i Klubu Nauczyciela przy ul. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego 5 odbędą się gry i zabawy w języku angielskim i polskim oraz obrzędy świąteczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

*