Spotkanie z pisarką Dorotą Mularczyk

8 listopada 2017 r. Szkołę Podstawową w Wyczółkach odwiedziła Dorota Mularczyk – pisarka, autorka książek fantastyczno–przygodowych dla dzieci i młodzieży oraz bajek i wierszyków dla najmłodszych.

Zaproponowała uczniom zabawę „Mix maraton, czyli co kto chce”.

Przedszkolaki i uczniowie I klasy wysłuchali prelekcji „Opowieści ze świata pszczół” (podpartej prezentacją multimedialną) – o wspaniale zorganizowanej społeczności, o pszczołach i ich zwyczajach.

Klasy II i III uczestniczyły w zabawie „Klawiatura obok pióra”. Dzieci, podczas dyskusji na wesoło, same miały odkryć, co jest dla nich bardziej wartościowe, komputer czy książka. Pisarka jako wypełnienie czasu „z dala od komputera” zaproponowała lekturę swoich powieści, których nie czyta się przed snem, bo one raczej rozbudzają.

Starsi uczniowie wzięli udział w spotkaniu autorskim. Pani Mularczyk, przykuwając uwagę słuchaczy, żywo, barwnie i dowcipnie opowiadała o początkach swojej twórczości, o pierwowzorach książkowych bohaterów (często są to dzieci autorki i jej zwierzęta). Mówiła o codziennych sytuacjach, które niemal żywcem przenosi do swych utworów, o drodze, jaką musi pokonać książka, by znaleźć się w rękach czytelnika. Autorka zapoznała uczniów z wybranymi fragmentami swych powieści, które można było potem zakupić.

Ostatnim punktem programu była zabawa „Pisać każdy może”. Uczniowie klas IV-VI wraz z pisarką „na żywo” tworzyli fantastyczno – przygodową opowieść. Powstało niesamowite opowiadanie o mieszkającym w pałacu chłopcu oraz jego zwierzętach (lamie i psie), którzy za sprawą magii udali się do krainy smoków, by pomóc uwięzionej tam smoczycy.

Po wizycie pisarki dało się zauważyć osoby z książkami jej autorstwa w rękach, np. „Magiczny świat tuż za płotem”, „KotoPiramidon”. Wielu uczniów cieszyło się zdobytymi autografami.

Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Wyczółkach