Sprawdź, czy masz ważny dowód osobisty

0
134

Dokładnie 10 lat temu masowo w całym kraju były wydawane nowe, plastikowe dokumenty tożsamości. Teraz kończy się ich ważność, a nie każdy pamięta, że „plastikowe” dowody osobiste ważne są 10 lat, a osób niepełnoletnich 5 lat.

Jak ostrzega zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w UM Mariusz Starbała, warto już dziś sprawdzić datę ważności dowodu osobistego i w przypadku zbliżającego się końca terminu złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Brak ważnego dowodu osobistego może nam bardzo skomplikować załatwianie wielu czynności urzędowych, m.in. w bankach, na poczcie, wszędzie tam, gdzie konieczne jest potwierdzenie tożsamości.
Wniosek o dowód osobisty można złożyć osobiście odwiedzając dowolny urząd miasta lub gminy. Nie ma rejonizacji, ale należy pamiętać, iż tam, gdzie złożyliśmy wniosek o dowód, tam musimy go odebrać. Wniosek o wymianę dowodu osobistego, któremu kończy się ważność, można złożyć na 30 dni przed wskazaną na nim datą. Wymiana jest darmowa. Przed wizytą w urzędzie należy zadbać o kolorowe zdjęcie – takie jak do paszportu. I musi być to aktualne zdjęcie.

Aby złożyć wniosek trzeba zabrać ze sobą dotychczasowy dowód lub ważny paszport – jeśli go posiadamy. Nowy dokument otrzymamy maksymalnie po 30 dniach od złożenia wniosku.
Osobiste złożenie wniosku nie jest oczywiście jedyną formą wymiany dokumentu. Osoby dysponujące podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym mogą złożyć wniosek o wymianę dowodu przez Internet – wyjaśnia Mariusz Starbała.

Jak to zrobić? Należy wejść na stronę www.epuap.gov.pl . Tam, już na samej górze portalu, widoczny jest baner, który po kliknięciu przekierowuje w odpowiednie miejsce. Po zalogowaniu przy pomocy Profilu Zaufanego, należy wypełnić wniosek i załączyć do niego zdjęcie, po czym podpisać wniosek przy pomocy Profilu Zaufanego i wysłać elektronicznie do wybranego urzędu.

Jeśli nie mamy jeszcze Profilu Zaufanego, możemy go w prosty i szybki sposób założyć, a potwierdzić – bez konieczności odwiedzania urzędu – za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

(daw)