Święto Białej Laski

0
84

Sochaczewskie koło Polskiego Związku Niewidomych i Niedowidzących w piątek 6 października obchodziło Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Z tej okazji siedzibę związku w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej odwiedzili goście i członkowie organizacji.

Sochaczewskie koło PZNiN skupia około 50 osób z terenu powiatu. W tym gronie są dzieci, młodzież oraz dorośli z różnymi defektami wzroku oraz zupełnie niewidomi. Od niedawna prezesem związku jest Emilia Zalewska, która twierdzi, że wiele się zmienia w postrzeganiu tego rodzaju niepełnosprawności, ale nadal jest dużo do zrobienia. Chodzi o pewne rozwiązania w codziennym życiu, które pozwoliłyby lepiej funkcjonować niedowidzącym. Jednym z nich są sygnały dźwiękowe na przejściach dla pieszych. Jeśli ich nie ma, w tym miejscu osoba niewidoma nie przejdzie przez jezdnię. Podobnie jest ze schodami – marzeniem niedowidzących są stopnie oznaczone taśmą odblaskową.

Jacek Stefaniak, wiceprezes sochaczewskiego koła, dziękował gościom za przybycie i zainteresowanie problemami ludzi skupionych w związku. Ci z kolei zapewniali o gotowości do pomocy . W imieniu ministra Macieja Małeckiego w spotkaniu uczestniczył dyrektor biura poselskiego Łukasz Gołębiowski, burmistrza reprezentowała Joanna Kamińska, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia, starostwo powiatowe – Bogusław Deperas, a Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – jego dyrektor Zofia Berent.

Po ich wystąpieniach uczestnicy spotkania delektowali się słodkościami i tortem wykonanym, jak co roku, przez wiceprezesa Jacka Stefaniaka.