Święty Jan, wianki i Kupała…

0
89

W czwartek 22 czerwca 2017 r. Mieszkańcy naszego Domu uczestniczyli w uroczystościach związanych z obchodami 70-lecia DPS w Koszelewie. To niezwykłe wydarzenie zgromadziło dużo gości. Obchody te połączone były z tradycyjnym już w tym Domu konkursem wianków.

Na początku naszego spotkania dyrektor Marlena Marciniak powitała wszystkich przybyłych na uroczystość. Po oficjalnej części, w której płynęły piękne słowa z gratulacjami dla organizatora za pracę na rzecz Swoich pensjonariuszy nastąpiła część artystyczna. Pozwoliła ona nieco ostudzić emocje, a kolejnym elementem, który wywołał wiele radości i niespotykanego zwrotu akcji był konkurs na najpiękniejszy wianek. Uroczystość nabrała charakteru wspólnej zabawy tanecznej oraz integracji poprzez konkursy. Co okazało się być wspaniałym elementem ukojenia dla ciała i duszy.

Tradycyjnie odbyło się puszczanie wianków na wodę, znany zwyczaj „Nocy Świętojańskiej”. Tradycja ludowa nadała temu nazwę „Nocy Kupały”. Kupalnocka poświęcona jest przede wszystkim żywiołom wody i ognia, mającym oczyszczającą moc. Przewodnim tematem naszego wianka była para zakochanych, celebrująca święto miłości, płodności, słońca i księżyca.

Dziękujemy organizatorom, Domu Pomocy Społecznej w Koszelewie i Stowarzyszeniu „Bezpieczna Przystań” za zaproszenie. Mamy nadzieję, że za rok znowu będziemy mogli cieszyć się obchodami tradycji wigilii Świętojanowej.

Magdalena Charazińska 

Wioletta Ziernik