„Szumi dookoła las” … – IV Piknik Rodzin Zastępczych

0
89

25.08.2017 r., w słoneczny piątek odbył się na terenie Osady Puszczańskiej w Tułowicach co roku organizowany przez Starostwo Powiatowe w Sochaczewie oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sochaczewie piknik dla rodzin zastępczych pn. „Szumi dookoła las”, w którym uczestniczyło blisko 130 osób.

Naszą podróż rozpoczęliśmy od Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, skąd wyruszyliśmy ciuchcią do Osady Puszczańskiej. Przez godzinę podziwialiśmy z okien pociągu retro piękne krajobrazy, w szczególności Puszczy Kampinoskiej. Po dotarciu do Osady Puszczańskiej uczestników pikniku przywitali: starosta sochaczewski – Jolanta Gonta, wicestarosta sochaczewski – Tadeusz Głuchowski, przewodniczący Rady Powiatu – Andrzej Kierzkowski, dyrektor PCPR – Katarzyna Kajak oraz dyrektor Muzeum Kolei Wąskotorowej – Radosław Konieczny.

Na powitanie czekał na nas obiad, który smakował wyśmienicie na świeżym powietrzu. Po obiedzie rozpoczął się kilkugodzinny cykl gier i zabaw pod przewodnictwem animatora, Piotra Milczarka znanego jako Wujcio-Wariatuńcio, w których uczestniczyły nie tylko dzieci, ale również ich opiekunowie. Tańczyliśmy, śpiewaliśmy, biegaliśmy, skakaliśmy do utraty sił. Na buziach dzieci gościł uśmiech oraz niespożyta energia. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko  z malowaniem buziek i kolorowaniem włosów. Dzieci ustawiały się w długiej kolejce, z niecierpliwością oczekując, kiedy na ich policzku pojawi się piękny kwiat, serduszko, ukochany konik bądź ulubiony bohater.

Ponadto Agnieszka Ryczkowska-Przywoźny, przedstawiciel nowo powstałego Stowarzyszenia działającego na rzecz rodzin zastępczych „STACJA DOM”, zapoznała gości z misją stowarzyszenia, zachęcając rodziny do przyłączania się. Na zorganizowanym stoisku „STACJI DOM” można było nie tylko skosztować słodkości, ale też porozmawiać z jej członkami o działalności stowarzyszenia. Warsztaty dla opiekunów zastępczych poprowadziła Martyna Wojciechowska, psycholog PCPR oraz członek ww. stowarzyszenia.

Ognisko i pieczenie kiełbasek zakończyło część oficjalną pikniku. Każde dziecko otrzymało upominek, po czym udaliśmy się w drogę powrotną na stację w Tułowicach, gdzie czekał na nas pociąg retro. Nie tylko pogoda nam dopisała ale przede wszystkim dobry humor. Piknik dostarczył uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń, zarówno dzieciom z rodzin zastępczych jak i towarzyszącym im opiekunom.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

.