Tajemnice filmowego planu

0
35

Zespół Pałacowo-Parkowy w Sannikach przez dwa dni był miejscem spotkania młodzieży szkolnej z aktorem, Tomaszem Mędrzakiem. Stworzył on wspaniałą kreację postaci Stasia Tarkowskiego, głównego bohatera powieści Henryka Sienkiewicza. Film sprzed ponad 40 lat pamiętają nie tylko ówcześni widzowie. Okazuje się, że i ci zdecydowanie młodsi oglądali właśnie pierwszą wersję ekranizacji „W pustyni i w puszczy”, cieszącą się wielką sławą Tomasza Mędrzaka i Moniki Rosca, grających Stasia i Nel.

Tomasz Mędrzak to aktor filmowy, telewizyjny, ale przede wszystkim teatralny, również reżyser. W 1979 roku ukończył Wydział Aktorski PWSFiT w Łodzi. Wystąpił w kilku filmach, między innymi w serialu  „Dom”, gdzie zagrał Leszka Talara, brata Andrzeja. Jednak prawdziwą życiową pasję Tomasza Mędrzaka stanowił zawsze teatr.  Przez blisko 30 lat związany był z Teatrem Ochoty. Od 2009 roku jest współtwórcą „teatru tm”. Jest to stowarzyszenie teatralne bez własnej sceny. Aktorzy podróżują ze swymi spektaklami po Polsce. Do Sannik Tomasz Mędrzak zawitał w ramach warsztatów teatralnych, dotyczących głównie kręcenia filmu „W pustyni i w puszczy”, kulisów pracy aktorskiej, tajemnic planu filmowego. Na te wyjątkowo interesujące zajęcia przyjechała młodzież szkół podstawowych Rybna, Młodzieszyna, Brzozowa, Sannik, Iłowa, Gawłowa i Mokasu.

Każde z trzech spotkań z Tomaszem Mędrzakiem cieszyło się takim zainteresowaniem, że z planowanej godziny zrobiły się ponad dwie. Było wiele pytań do aktora, a potem wspólne fotografie. Dodatkowo uczniowie mieli możliwość zwiedzenia XVIII-wiecznego pałacu pod opieką przewodnika, który w przystępny sposób opowiedział historię  tego miejsca.

Jak z powyższego wynika, jesienna kapryśna pogoda wcale nie stanowi przeszkody do odwiedzenia Zespołu Pałacowo-Parkowego w Sannikach i skorzystania z bogatej oferty Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina.

MG

ECA Sanniki

.