Terapia Zajęciowa w szpitalu

0
687

Terapia Zajęciowa jest bardzo ważnym elementem wspierającym leczenie pacjentów. Są to pewne określone czynności o charakterze zajęć fizycznych lub umysłowych, zalecane przez lekarza, a prowadzone przez fachowców w danej dziedzinie, które mają na celu przywrócenie choremu sprawności życiowych.

W Szpitalu Powiatowym w Sochaczewie Terapia Zajęciowa, to komórka bardzo prężnie i dynamicznie działająca. Pacjenci w ciągu całego tygodnia mają możliwość udziału w warsztatach terapii zajęciowej w których wykorzystywane są wszystkie metody i techniki terapii.

Pacjenci chętnie biorą udział w zajęciach: arteterapii (rysunek, origami, malarstwo, grafika, rzeźba, zdobnictwo i dekoratorstwo, muzykoterapia), ergoterapii (dziewiarstwo, hafciarstwo, ogrodnictwo itp.) w treningach umiejętności społecznych, kulinarnych, jogi i w treningach relaksacyjnych, a także w klinice piękności. Dla pacjentów w ramach zajęć terapeutycznych, organizowane są także:  karaoke, turnieje ping-ponga, szachowe, warcabowe itp.

Pacjenci szpitala, spotykają się codziennie o stałych godzinach i z pomocą terapeutów tworzą niepowtarzalne dzieła sztuki. Obecnie na warsztatach terapii zajęciowej czuć klimat świąt, pacjenci tradycyjnie przygotowują całą gamę wspaniałych ozdób: świąteczne jajka, malowane koszyczki, świeczniki, baranki, zajączki, kolorowe kwiaty, karty świąteczne, a to tylko niewielka część wielkanocnych akcentów wykonanych własnoręcznie, które ozdobią nasz szpital.

Należy podkreślić, że po raz drugi pacjenci naszego szpitala wykonali własnoręcznie prześliczne kartki świąteczne w ilości ponad 100 sztuk, które zostały przekazane dyrekcji szpitala. Każda kartka została wykonana metodą quillingu na sztywnym papierze wizytowym o strukturze matowej lub błyszczącej oraz opatrzona napisem „Karta świąteczna wykonana przez pacjentów Szpitala Powiatowego w Sochaczewie”.

Wszystkie karty wraz z dołączonymi życzeniami świątecznymi zostaną rozesłane do osób zaprzyjaźnionych z naszym szpitalem.

– Dziękujemy wszystkim pacjentom za zaangażowanie, wysiłek i trud podjętej pracy – powiedziała Wiesława Załuska – z-ca dyrektora ds. administracyjnych. – Doceniamy ogromny talent, wkład pracy i staranność w wykonaniu kart. Niech podejmowane działania przynoszą wiele satysfakcji i będą motywacją do dalszych przedsięwzięć –.

Dodajmy, że udział w zajęciach terapeutycznych daje naszym pacjentom dużo satysfakcji, pewności siebie, wpływa uspokajająco, a także mobilizująco i usprawniająco, w sensie przywrócenia choremu zdolności nawiązywania kontaktu i współpracy z innymi i dostosowania się do środowiska, w którym żyje.

Poniżej przedstawiamy kilka prac, które zostały wykonane przez pacjentów naszego szpitala.

 

Zespół Opieki Zdrowotnej Szpitala Powiatowego w Sochaczewie