Testują tabor przyszłości

0
210

Już być może niektórzy zauważyli, że na sochaczewskich ulicach pojawił się nowy autobus ZKM. To wersja testowa, która będzie przewozić pasażerów do 26 lipca. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to za rok Zakład Komunikacji Miejskiej wzmocni swój tabor o pięć takich pojazdów.

Testowany autobus to Autosan z 2016 roku, z silnikiem z normą Euro 6. Ma 10 metrów długości. Może przewozić nawet do 90 pasażerów. Posiada niskopodłogowe zawieszenie, jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, ma klimatyzację. W naszym mieście kursuje od 15 lipca. Testy zakończą się 26 lipca.

Chcemy zobaczyć jak sprawdzi się na sochaczewskich drogach. Jeździ na różnych liniach. Oczekujemy opinii od kierowców i oczywiście podróżujących nim pasażerów. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli już w przyszłym roku na stałe wyjedzie pięć tego typu autobusów na ulice Sochaczewa – mówi dyrektor Zakładu Komunikacji Miejskiej, Krzysztof Sieczkowski.

Jeden taki autobus kosztuje ok. 800 tysięcy złotych (wersja elektryczna 2 mln). Zakup nowych pojazdów będzie możliwy jedynie dzięki dofinasowaniu ze środków unijnych. Za około pół roku nastąpi rozstrzygnięcie konkursu, do którego samorząd miejski planuje złożyć odpowiedni wniosek.  Jeśli ratusz znajdzie się na liście beneficjentów projektu, nowy tabor zostanie prawdopodobnie zakupiony w połowie przyszłego roku. (mf)

.