Trzydniowa wycieczka seniorów

0
104

Seniorzy z gminy Nowa Sucha wybrali się na atrakcyjną wycieczkę w Góry Świętokrzyskie w dniach 13,14 i 15 czerwca b. r.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od dworku w Oblęgorku. Wspomniany dworek Henryk Sienkiewicz otrzymał w darze od narodu polskiego na 25–lecie pracy twórczej. Obecnie tam mieści się muzeum, głównie pamiątki po pisarzu.

Z Oblęgorka udaliśmy się do Kielc. Tam zwiedziliśmy Pałac Biskupów Krakowskich, w którym obecnie mieści się Muzeum Narodowe. Pałac zbudowano w XVII wieku w stylu baroku jako rezydencja biskupów krakowskich.  O randze tego zabytku świadczy zakwalifikowanie go do najwyższej klasy – grupy „0” w dawnej klasyfikacji zabytków, zwiedziliśmy wnętrza pałacowe i galerię obrazów. W Kielcach byliśmy w bazylice katedralnej p.w. Wniebowzięcia NMP – barokowa świątynia, z pozostałościami stylu romańskiego, zlokalizowana w samym centrum na „Wzgórzu Zamkowym”, jeden z najcenniejszych zabytków miasta. Ostatnim punktem wycieczki w Kielcach był rezerwat przyrody nieożywionej Kadzielnia. Wiele lat temu na Kadzielni istniał kamieniołom, gdzie wydobywano surowiec do wypalania wapna, istnieje tu wiele form krasowych m. in. jaskinie. Na Kadzielni jest piękny amfiteatr, gdzie odbywają się różne imprezy.

Ostatnim punktem zwiedzania pierwszego dnia był Zamek Królewski w Chęcinach, położony na dość wysokim wzgórzu. Zamek zbudowano pod koniec XIII wieku. Zamek pełnił różne role był rezydencją królewską, więzieniem i skarbcem. Był kilka razy niszczony i odbudowywany. Do czasów obecnych przetrwały mury obronne i trzy baszty z których roztacza się piękny widok okolicy Chęcin. Po dniu pełnym wrażeń i zmęczeni, udaliśmy się Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego w Chęcinach. Tam byliśmy zakwaterowani w dwuosobowych pokojach, tam również spożywaliśmy posiłki.

Warto parę słów poświęcić wspomnianemu Europejskiemu Centrum Edukacji Geologicznej. Centrum oddano do użytku w 2015 roku, powstało przy znacznym wsparciu U.E. Budynki wykonane na kształt prostopadłościennych kamiennych bloków wyrastających ze skalistego wzgórza. Kompleks powstał na terenie dawnego kamieniołomu Korzecko na zboczu góry Rzepka, w którym nagrywano m.in. „Wiedźmina”. Od północy graniczy z rezerwatem przyrody nieożywionej i jest otoczony ponad 30-metrową skalną ścianą. Całość wchodzi w skład Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego, kilka minut drogi od znanych w kraju Ruin Zamku Królewskiego w Chęcinach.

Następnego dnia po śniadaniu zaplanowane było zwiedzanie na św. Katarzynie: kaplica St. Żeromskiego, źródełko wody św. Franciszka, klasztor bernardynek i kościół św. Katarzyny oraz Muzeum Minerałów i Skamielin, w którym znajdują się przepiękne formy kamieni szlachetnych, skamielin ryb, ślimaków i innych żyjątek morskich. Pokazana była obróbka kamieni szlachetnych. Ze św. Katarzyny udaliśmy się na św. Krzyż Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, najstarszego polskiego Sanktuarium. Klasztor na Łysej Górze powstał w pierwszych latach 1000. roku za Bolesława Chrobrego. Relikwie Św. Krzyża zostały przywiezione przez mnichów węgierskich, które znajdują się w pięknej kaplicy Oleśnickich. Zwiedziliśmy wystawę historyczną na której znajdują się słynne Kazania Świętokrzyskie, muzeum egzotyczne o.o. Oblatów oraz podziemne krypty. Po wejściu do krypty „wita” napis, który skłania do refleksji: Kim ty jesteś – ja byłem, kim ja jestem ty będziesz”. Z platformy widokowej podziwialiśmy panoramę Gór Świętokrzyskich i gołoborze. U podnóża Łysej Góry jest miejscowość Nowa Słupia, związana ze starożytnym hutnictwem. Pozostałości dawnych pieców hutniczych tzw dymarek znajdują się w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego.

Po powrocie do Chęcin było ognisko z kiełbaskami i śpiewem, u podnóża góry zamkowej z pięknym widokiem na oświetlony zamek królewski. W ostatnim dniu wycieczki zwiedzaliśmy Jaskinię Raj, podziwiając różne rodzaje stalagmitów, stalaktytów i stalagnatów. Przewodnik zapoznał nas z historią tworzenia się tych pięknych cudów natury, byliśmy również w Centrum Neandertalczyka. W drodze powrotnej do domu zatrzymaliśmy się w Zagnańsku aby sprawdzić w jakiej kondycji jest dąb Bartek. Jak na swoje 700 lat ma się dobrze, ma syna Bartusia. Na trasie powrotnej znajdował się Inowłódz, a tam ruiny zamku zbudowanego w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego. Byliśmy w Inowłódzu w kościele zbudowanym w stylu romańskim przez Księcia Władysława Hermana w XI w .Ostatnim punktem wycieczki było uczestnictwo w Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w pięknej barokowej bazylice w Studziannie.

Po trzech dniach wróciliśmy zmęczeni, myślę że zadowoleni. Program wycieczki był bogaty, poszerzyliśmy swoją wiedzę i doznaliśmy wielu wrażeń duchowych..

Uwaga. Program do podpisywania zdjęć nie uwzględnia polskich znaków.

Wrażenia z wycieczki spisał: Alfred Nowiński

.