Nie ma twórczości bez miłości

To były jedne z pierwszych słów powitania Doroty Stalińskiej podczas lipcowego koncertu chopinowskiego w sannickim pałacu. Każdy niezmiennie budzi wiele emocji, każdy jest inny, choć scenariusz na pozór taki sam. Pianista przy fortepianie, aktor lub aktorka tuż obok. W lipcowym koncercie chopinowskim wystąpiły Alicja Paleta-Bugaj i Dorota Stalińska.

Alicja Paleta-Bugaj jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina  w Warszawie.  W ciągu 40 lat pracy dydaktycznej wykształciła  ponad 60 pianistów, wśród których jest wielu laureatów polskich i zagranicznych konkursów pianistycznych. Działalność koncertowa artystki to przede wszystkim recitale solowe z bardzo różnorodnym repertuarem pianistycznym, w których dominuje muzyka Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego. Alicja Paleta-Bugaj  gra też z zespołami kameralnymi i orkiestrami symfonicznymi.

W wykonaniu pianistki usłyszeliśmy Fantazję c-moll Wolfganga Amadeusa Mozarta, Walca a-moll i Es-dur, Mazurka B-dur i a-moll oraz Poloneza As-dur Fryderyka Chopina.

Kompozycje muzyczne przeplatane były piękną poezją miłosną w  wykonaniu Doroty Stalińskiej. Ta wyjątkowo przyjaźnie nastawiona do życia aktorka, słusznie zauważyła, że miłość jest motorem każdej twórczości, każdego w zasadzie działania. Niezależnie od tego, czy to miłość szczęśliwa, spełniona, czy też nie. Wiersze Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Haliny Poświatowskiej, Jonasza Kofty czy wreszcie samej Doroty Stalińskiej, najdobitniej o tym świadczą.

Wyjątkowo ekspresyjna prezentacja poezji doskonale komponowała się z romantyczną muzyką Chopina. Dorota Stalińska to charakterystyczna polska aktorka filmowa, teatralna i estradowa, charakteryzująca się specyficzną, bardzo żywiołową grą aktorską. Jest też reżyserem,  scenografem i producentem, a także poetką. Znamy ją również z działalności w fundacji „Nadzieja”, pomagającej i edukującej w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Prowadzące spotkanie Monika Patrowicz, dyrektor Europejskiego Centrum Artystycznego im, Fryderyka Chopina w Sannikach oraz Aleksandra Głowacka, przewodnicząca sannickiego Koła TiFC, zaprosiły po koncercie na  wernisaż malarstwa Józefa Panfila. Artysta jest jednym z najwybitniejszych polskich pejzażystów. Maluje też portrety, martwą naturę, widoki architektury i wnętrz. Wdzięcznym obiektem jego prac są widoki z południa Europy: Grecji, Chorwacji, Włoch, Hiszpanii, Francji.

 

W pierwszą lipcową niedzielę można było bezpłatnie zwiedzać zabytkowy pałac,  w którym  latem 1828 roku mieszkał i komponował Fryderyk Chopin. Goście byli zainteresowanie tym miejscem, podziwiali nie tylko jego wygląd, ale i działalność kulturalno-edukacyjną. Na terenie parku również wiele się działo, odbywał się turniej rycerski „Na dworze księcia Siemowita VI”, występowały dzieci, orkiestra strażacka, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Sanniki, grały zespoły muzyczne.

W kolejną niedziele, 9 lipca zapraszamy na koncert plenerowy uczestników I mistrzowskich warsztatów wokalnych w Sannikach „Wokół Chopina”. Akompaniować na fortepianie będzie Jarosław Domagała, a swym mezzosopranem zachwyci Monika Krajewska.

 

Monika Gadzińska

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach

Zdjęcia: Jolanta Róg

.