Tygrysice reaktywacja

0
59

Czy kobiece rugby wróci na Orkan? Wszystko na to wskazuje. Trwa odbudowa drużyny sochaczewskich „Tygrysic”. Funkcję trenera dziewczyn ponownie objął Marcin Stencel.

Przypomnijmy, że Marcin Stencel był trenerem sochaczewskich Tygrysic w latach 2008-2015. W tym czasie drużyna zdobyła cztery medale mistrzostw Polski. Kobieca, siódemkowa drużyna rugby z Sochaczewa była jedną z pierwszych w naszym kraju. Od września tego roku Marcin Stencel, z własnej inicjatywy, ponownie prowadzi zajęcia z dziewczynami.

Byłem w sierpniu na obozie dziewczyn do lat 16. Stwierdziłem wtedy, że budowę drużyny należy zacząć od podstaw. Prowadziłem wcześniej w Szkole Podstawowej nr 3 zajęcia z bezkontaktowej odmiany rugby w hali – Rugby TAG. Na początku wciągnąłem w to dwie moje uczennice. Powiedziałem im, żeby postarały się zmontować ekipę. Przyprowadziły kilka osób. Dużo zawodniczek pojawiło się także dzięki moim wiadomościom na Facebooku, w których proponowałem udział w pierwszych treningach rugby. Teraz dziewczyny przyprowadzają swoje koleżanki i drużyna się rozrasta – mówi Marcin Stencel.

Sochaczewskie Tygrysie to w tej chwili 20-osobowa grupa dziewczyn w przedziale wiekowym 13-18 lat. Zespół wciąż się tworzy. Dziewczyny zagrały do tej pory jeden towarzyski turniej w Łodzi, w którym zajęły ostatnie, piąte miejsce. W przyszłym sezonie Marcin Stencel chce wystawić zespół do mistrzostw U-16 i zgłosić się do rozgrywek tak zwanej „niższej ligi” w cyklu grand prix Polski seniorek. – Dziewczyny powinny się „ogrywać”. W niższej klasie rozgrywek ich wiek i warunki fizyczne nie powinny stanowić przeszkód – twierdzi trener Stencel.

Trenują dużo, cztery razy w tygodniu. W poniedziałki i piątki o godzinie 18.00 odbywają się tak zwane zajęcia siłowe – podstawowe ćwiczenia na wzmacnianie mięśni głębokich, treningi szybkościowe, bieganie. Pomimo deszczowych jesiennych warunków frekwencja na treningach sięga 12-14 dziewczyn. Z kolei we wtorki o godzinie 19.00 Tygrysice trenują w hali przy ul. Kusocińskiego, a w środy o 15.00 mają zajęcia na matach. Wszystkie dziewczyny, które chcą spróbować swoich sił w rugby, trener Marcin Stencel serdecznie zaprasza na zajęcia.

Moim priorytetem jest wytrenowanie jak największej liczby dziewczyn do reprezentacji Polski. W drużynie jest obecnie 20 dziewczyn, lecz chce robić kolejne nabory, żeby kadra Tygrysic liczyła nawet 40 zawodniczek – planuje Marcin Stencel. – Rezultaty już są. Kilka dziewczyn z Sochaczewa: Karolina Eim, Sandra Kłak, Wiktoria Buczyńska, Wiktoria Mamcarz, pomimo swojego młodego wieku, dostały ostatnio powołania na obóz szerokiej kadry reprezentacji Polski.

Obecnej drużyny nie należy łączyć z tą, która funkcjonowała przed laty. Trenują w niej zupełnie inne dziewczyny. Ich przewaga polega jednak na tym, że o wiele wcześniej rozpoczęły swoją przygodę z rugby i są zawodniczkami, które cały czas podnoszą swoje umiejętności. Mają przy tym też wsparcie od byłych zawodniczek, czasami niektóre z nich pojawiają się na treningach. Padły nawet niezobowiązujące deklaracje od czynnych zawodniczek z innych klubów, że wiosną są gotowe wrócić do Sochaczewa i grać w barwach Tygrysic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

*