Uczcijmy ich pamięć

0
45

Na ulicach miasta zawisły polskie flagi. Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W całym kraju, także w Sochaczewie, odbędą się uroczystości ku czci żołnierzy niepodległościowego podziemia.

Wyklęci – to ci którzy nie uznali końca II wojny i z bronią w ręku wystąpili przeciw drugiemu – obok nazizmu – zaborczemu totalitaryzmowi. Stanęli nie tylko przeciw potężnym siłom nowego, komunistycznego agresora, lecz także wobec jego gigantycznej, bezwzględnej propagandy. Przypomnijmy tylko kilka nazwisk i pseudonimów – ”Nil”, ”Zapora”, ”Inka”, ”Ogień”, Witold Pilecki – to żołnierze i działacze antykomunistycznego podziemia. Walczyli i ginęli za wolną Polskę.

Nie jest przypadkiem, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy 1 marca. Tego dnia w 1951 roku w warszawskim więzieniu na Mokotowie zamordowano siedmiu żołnierzy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, w tym jego prezesa podpułkownika Łukasza Cieplińskiego „Pługa”. Badania IPN wskazują, że w latach 1944-56 życie straciło ponad 20 tysięcy wyklętych – w walkach, obławach lub zabitych potajemnie. Aż 20 tysięcy osób zostało zamęczonych w więzieniach.

.