Uczcili Rok dla Niepodległej

0
53

15 listopada uczniowie klasy siódmej SP w Brzozowie oraz członkowie szkolnego zespołu muzycznego wystąpili przed społecznością szkolną z programem pt. „Polsko! Z marzeń, walki i znoju powstałaś”, upamiętniającym 99. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. O wrażeniach z występu opowiadają uczestnicy uroczystości. 

Z ust Agaty Mikołajczyk i Łukasza Karpińskiego usłyszeliśmy historię o tym, jak w wyniku zaborczego sojuszu trzech sąsiednich państw Polska utraciła wolność, którą po 123 latach niewoli, rozbiorów i obcego panowania odzyskała dopiero w roku 1918. Zanim jednak nadszedł ten upragniony dzień – 11 listopada – trzeba było walczyć o Ojczyznę i oddać życie. 

O trudzie, odwadze i poświęceniu Polaków „mówiły” wiersze patriotyczne, deklamowane przez uczniów przygotowanych przez Teresę Kupiec. Podniosłości tej ważnej uroczystości dodała wspaniała oprawa muzyczna przygotowana pod kierunkiem Małgorzaty Starosty. Usłyszeliśmy znane pieśni legionowe, jak: „My, Pierwsza Brygada” i „Piechota”. Wspólnie uroczyście odśpiewaliśmy „Rotę” Marii Konopnickiej.

Solo przed publicznością wystąpiły uczennice: Zuzanna Sikora z kl. I z piosenką pt. „W listopadzie”, Agata Modrzejewska z kl. IVa zaśpiewała pieśń pt. „Ojczyzno ma”, Agata Mikołajczyk z kl. VII wykonała utwory pt. „Miejcie nadzieję” oraz „Niepodległa, niepokorna”. Podczas występu po raz pierwszy na szkolnej scenie zaprezentował się Michał Kuracki z kl. VI, który na trąbce zagrał utwór pt. „Deszcz jesienny” oraz hejnał bojowy.

Jako że rok szkolny 2017/2018 jest „Rokiem dla Niepodległej”, to na zakończenie występu Iwona Grzywacz zaprezentowała słuchaczom sylwetki dwóch wybitnych Polaków – Tadeusza Kościuszki i Józefa Piłsudskiego – żołnierzy walczących o niepodległą Polskę.

22 listopada z tym samym programem uczniowie SP w Brzozowie wystąpili przed pensjonariuszami DPS w Młodzieszynie. Taka współpraca placówek, jak wyjaśnia Teresa Kupiec trwa już od 15 lat. Tradycją stało się, że uczniowie z Brzozowa występują w DPS z programem o tematyce patriotycznej.

Nie inaczej było i w tym roku. Po udanym występie nagrodzonym sowicie brawami poruszonych widzów uczniowie zostali zaproszeni na poczęstunek. Sami z kolei częstowali pensjonariuszy jabłkami jako, że ich okolica słynie z sadów jabłkowych. Owoce nieodpłatnie przekazali na ten cel rodzice uczniów klasy VII: Bożena Ozimek i Renata Karpińska. Serdeczne podziękowania.