Uczennica Osiemdziesiątki na Olimpiadzie

Weronika Krawczyk z klasy trzeciej Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego dostała się do drugiego etapu Olimpiady Wiedzy o Mediach organizowanej przez Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego wraz z 15 uczelniami na terenie całego kraju.

W kolejnej, IV już edycji Olimpiady uczestnicy – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych – walczyć będą o 48 indeksów na studia dziennikarskie w renomowanych wyższych uczelniach, a także o cenne nagrody rzeczowe, ufundowane przez sponsorów (m.in: rower, aparaty fotograficzne, głośniki, słuchawki, zegarki) oraz o staże w redakcjach na terenie całego kraju. Nagrody otrzymają także trzy szkoły, z których najwięcej uczestników zakwalifikuje się do II etapu. Patronat nad Olimpiadą objęli: Minister Edukacji Narodowej, Anna Zalewska oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jarosław Gowin.

W pierwszym etapie uczestnicy Olimpiady mieli za zadanie napisać esej na jeden z czterech tematów dotyczących mediów: Swój i obcy – jak przedstawiać inne religie i kultury w mediach?; Odpowiedzialność za słowo; Internet jako źródło (dez)informacji; Etyka i rzetelność w pracy dziennikarza; Reklama – manipulacja czy zachęta?

Spośród wszystkich nadesłanych prac z województwa mazowieckiego Komitet Okręgowy wybrał sto najlepszych. Weronika znalazła się na tej liście.  Napisała esej na temat: „Reklama manipulacja czy zachęta”. Weronika uczy się w klasie sportowo-rehabilitacyjnej i wyróżnia się swoimi zainteresowaniami humanistycznymi. Dużo czyta, chętnie pisze, jest otwarta na nowe wyzwania artystyczno-literackie. Swoje teksty zamieszcza w szkolnej gazetce Cichacz2. Esej, o którym mowa, można znaleźć w październikowym wydaniu Cichacza2.

W następnym etapie czeka na nią test wiedzy o mediach. Doświadczenia lat wcześniejszych pokazują, że testy zawierają niełatwe pytania i wymagają ogromnej wiedzy, takiej której nie powstydziłby się wytrawny, rasowy dziennikarz.

gbg