Udana niedziela w Sannikach

Mimo figla, spłatanego przez pogodę, najmłodsi nie nudzili się podczas zorganizowanej dla nich imprezy. Dzień był pełen atrakcji, a zaczęło się od tradycyjnego koncertu chopinowskiego w pałacu, którego współorganizatorami jak zwykle było Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach oraz Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie i jego sannickie koło.

W pierwszą czerwcową niedzielę w Zespole Pałacowo-Parkowym w Sannikach był zarówno cykliczny koncert, jak i mnóstwo popołudniowych atrakcji dla dzieci. Co prawda pogoda nieco zmieniła bieg zaplanowanych imprez, a tak naprawdę konieczna była przeprowadzka z muszli koncertowej i parku do pałacowych wnętrz.

Koncert o 14

Na skrzypcach grała Patrycja Grecka, utalentowana artystka Płockiej Orkiestry Symfonicznej, która zajmuje się też kształceniem młodych muzyków. Nietuzinkowe spojrzenie na muzykę klasyczną zainspirowało skrzypaczkę do zorganizowania w Płocku cyklu koncertów „Muzyką kawa słodzona”, prezentującego wyjątkowo utalentowanych muzyków z holenderskich uczelni. To właśnie tam, w 2015 roku ukończyła prestiżową klasę skrzypiec z tytułem – master of art w Maastricht w Holandii.

Patrycji Greckiej towarzyszył Emilian Madey – kompozytor, pianista, dyrygent i pedagog, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Emilian Madey łączy występy jako pianista z działalnością dyrygencką. Jest autorem licznych utworów na instrumenty solowe (m.in. na obój, skrzypce, fortepian, wiolonczelę); ale też i dla zespołów kameralnych. Napisał muzykę do filmu Izabeli Cywińskiej Oczarowanie Fryderyka, aktualnie pracuje nad autorskim projektem muzycznym.

Podczas koncertu usłyszeliśmy poezję w wykonaniu Beaty Ścibakówny, polskiej aktorki teatralnej i filmowej, ale również producentki spektakli teatralnych. „Intryga” to aktualnie grana sztuka z repertuaru Teatru Kamienica w Warszawie.

Wystawa

Zaraz po koncercie wszyscy przeszli na piętro pałacu do sali wystaw czasowych. Czekały tam obrazy Anny Macionek-Stańko. Tę wystawę, pod tytułem „Światło i kolor” objęła patronatem Płocka Galeria Sztuki. Malarka jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Piękne, bardzo realistyczne obrazy można oglądać do końca czerwca.

Dzień Dziecka

Ta część dnia zaplanowana była od godziny 16 w muszli koncertowej i parku wokół niej. Jednak tuż przed tą godzina lunął deszcz i zaczęło grzmieć. Decyzja Moniki Patrowicz, dyrektora Centrum była błyskawiczna – przenosimy się do pałacu. Nieco zmoknięte towarzystwo zasiadło w sali koncertowej, gdzie mogły wystąpić dzieci. Najpierw na scenie stanęli uczniowie Ogniska Muzycznego pod kierownictwem Stanisławy Ambroziak.
Na akordeonie zagrał Oliwier Siedlarek, Julia Cieślak zaprezentowała swe umiejętności przy fortepianie, a duet Michalina Ambroziak i Maja Dybiec – dwa utwory: „Piosenkę dla mamy” i „100 lat”.

Później na scenie powitana została skrzypcowa Klasa Talentów – Grecka Music Promotion w składzie: Maja Piesyk, Pola Adamska, Małgosia Pruchińska, Julia Gajewska, Bartuś Kędzierski, Nadia Kapuścińska, Aleksandra Jóźwiak – pod kierownictwem Patrycji Greckiej.
W sali lustrzanej dziećmi zajmowali się aktorzy Teatru pana O. z Poznania. Malowanie twarzy, zajęcia plastyczne, a także słodki poczęstunek znalazły swe miejsce w sali konferencyjnej. Tam też czekali na dzieci rycerze i białogłowy Niezrzeszonej Grupy Łuczniczej z Płocka, którzy prezentowali gry historyczne i stosowne akcesoria z epoki.

Choć dookoła słychać było szum deszczu, wewnątrz pałacu w najlepsze trwała zabawa. Część gości schroniła się w kawiarni, gdzie można kupić domowe ciasta, świetne lody i doskonałą kawę.

Monika Gadzińska

.