Unijna dotacja na oszczędzanie

0
35

Sochaczewski ratusz zdobył ponad 4 mln zł dofinansowania na wymianę centralnego ogrzewania, ocieplenie ścian i dachów, wymianę oświetlenia na ledowe w dwóch budynkach Sochaczewskiego Centrum Kultury oraz w hali sportowej w Chodakowie. Prace powinny ruszyć jeszcze w tym roku.

Przed kilkoma dniami ogłoszono listę projektów wybranych do dofinansowania w ramach unijnego konkursu na prace termomodernizacyjne w obiektach użyteczności publicznej. Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych przyznała ratuszowi 4.145.500 zł dotacji na przeprowadzenie poważnych prac w SCK w Boryszewie, jego filii przy ul. Chopina oraz hali sportowej w Chodakowie.

Przypomnijmy, że projekt termomodernizacyjny ruszył w ubiegłym roku, jeszcze bez unijnego dofinansowania, gdy w SCK w Boryszewie gruntownie wyremontowano i ocieplono piwnice, taras od strony Wyższej Szkoły Zarządzania i Marketingu, wymieniono instalację centralnego ogrzewania, w kotłowni uruchomiono nowoczesne pompy ciepła. Wydane na ten cel z budżetu miasta 1,1 mln stanie się wkładem własnym do tego dużego projektu.

A założenia są ambitne. W siedzibie SCK przy ul. Chopina eksperci zaplanowali wymianę okien i drzwi, docieplenie dachu, zamaskowanie stojących na dachu urządzeń wentylacyjnych, wymianę centralnego ogrzewania, dogrzewanie wody instalacją fotowoltaiczną. W hali sportowej planuje się wymianę drzwi, remont dachu, zastąpienie charakterystycznych luksferów panelami z nietłukącego szkła, wymianę instalacji centralnego ogrzewania, montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz wymianę opraw elektrycznych na energooszczędne.

Ważnym elementem projektu będzie ocieplenie ścian dwóch placówek kultury w Chodakowie i Boryszewie. Od razu uspokajamy, że w obydwu przypadkach pomyślano o historii, stąd nowa elewacja SCK w Boryszewie będzie uwzględniała zaakcentowanie detali architektonicznych, a w Chodakowie pozostaną mozaiki autorstwa Hanny i Gabriela Rechowiczów.

Jak się dowiedzieliśmy, prócz prac typowo związanych z oszczędzaniem energii, ratusz chce wykonać jeszcze inne roboty, jak choćby wzmocnienie konstrukcji dachu hali sportowej przy ul. Chopina 101, obniżenie sufitów na zapleczu, cyklinowanie podłóg i remont schodów zewnętrznych prowadzących na widownię. W SCK w Chodakowie planuje się naprawę tarasu na tyłach budynku i podjazdu dla niepełnosprawnych.