Uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w „Chopinie”

W 2010 roku prezydent Lech Kaczyński złożył na ręce marszałka Sejmu projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jako święta państwowego, które będzie obchodzone 1 marca każdego roku. Ustawa została podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2011 roku.

2 marca br. w naszej szkole odbyło się spotkanie z Jakubem Wojewodą, historykiem z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, który pokrótce przybliżył nam historię żołnierzy wyklętych.

Spotkanie z historykiem poprzedziła część artystyczna w wykonaniu uczniów liceum, którzy przygotowali dla swoich kolegów krótki występ. Piotr Zborowski (uczeń klasy 1e liceum) wykonał piosenkę „Ostatni list” Lecha Makowieckiego, a Julia Woźnicka (uczennica klasy 1b liceum) utwór „Do Rafała” z płyty „Wspomnij Ziutka”. Wokalistom akompaniował na gitarze Piotr Dąbrowski (również uczeń klasy 1e liceum).

Wykład Jakuba Wojewody uzmysłowił nam, jaką wagę ma pamięć o młodych bohaterach, którzy oddali życie za naszą wolność. Siedzieliśmy w milczeniu, pełni podziwu, z niedowierzaniem wymalowanym na twarzach, słuchając o trudnych losach żołnierzy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, których zadaniem była nieustanna walka, stanie na straży honoru i demokratycznych wartości. Mam nadzieję, że wielu z nas zapamięta, ile poświęcili ci młodzi ludzie dla naszego dobra, byśmy zaczęli doceniać niepodległość, która przecież nie jest nam dana raz na zawsze. Na zakończenie nasz gość zachęcił wszystkich do samodzielnych poszukiwań historycznych i poszerzania wiedzy, by każdy mógł wyrobić sobie własne zdanie.

Dziękujemy: Iwonie Gemzie i Ewie Głuszek, które zaprosiły Jakuba Wojewodę do naszej szkoły i sprawowały pieczę nad artystycznym kształtem uroczystości.

Julia Woźnicka, uczennica klasy 1b LO

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Sochaczewie