W Załuskowie …

0
111

Nowy przyjaciel w Załuskowie

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Załuskowie rozpoczął realizację programu „Mój Psiak”, którego inicjatorem i fundatorem jest firma MARS Polska. Wszelkie akcesoria, żywność, leki, zabawki itp. czyli koszty związane z hodowlą szczeniaka ponosi również nasz fundator, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Czteromiesięczna suczka rasy labrador stała się oficjalnym mieszkańcem naszego Ośrodka.

Podkreślić należy, że Sonia przeszła wnikliwą analizę swojej osobowości nim trafiła do naszej placówki. Jest dzieckiem rodziców ratujących ludzkie życie, co ma ogromne znaczenie z uwagi na rolę jaką pełni w MOW. Suczka jest bardzo stateczna, zrównoważona emocjonalnie. Uwielbia pieszczoty, zabawy, spacery. Jest bardzo łagodna i cierpliwa. Można powierzyć jej swoje tajemnice i troski. Nie ocenia i nie krytykuje. Odwzajemnia się miłością i całkowitym oddaniem. Pod okiem przedstawicielki firmy pani Beaty Brymory oraz pani Iwony Nowak – terapeutki, piesek rozwija się prawidłowo i jednocześnie pełni funkcje terapeutyczną. Obecność Soni w naszej placówce ma bezpośredni i pozytywny wpływ na funkcjonowanie wychowanek. Pierwsze pozytywne efekty pobytu psiaka w placówce są już bardzo widoczne. Dziewczęta codziennie pełnią dyżury z psem. Wychodzą na spacery, karmią, szczotkują, kąpią i bawią się. Troszczą się i opiekują zwierzęciem, które uwielbia spędzać czas w ich towarzystwie. Sonia obecnie uczy się dobrych manier – jest poddawana treningowi czystości. Obcowanie z nią sprzyja rozwojowi emocjonalnemu dziewcząt oraz kształtuje wrażliwość na postawy ludzi.

Koordynatorzy projektu

.

W Załuskowie ćwiczyli ewakuację

W trosce o bezpieczeństwo podopiecznych w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Załuskowie przeprowadzony został próbny alarm pożarowy połączony z ewakuacją wychowanek, nauczycieli oraz pracowników z budynku szkoły. We wtorek 26 września br. celem ćwiczeń było uświadomienie przede wszystkim, jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia.

Cała akcja w wyznaczonym czasie przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie zasadami postępowania w czasie niebezpieczeństw. Po usłyszeniu alarmu – 3 krótkich dzwonków uczennice, nauczyciele oraz pracownicy opuścili budynek szkoły i obserwowali akcję strażaków. Uczestnicy akcji doświadczyli najistotniejszych wzorców, gdzie priorytetem był brak paniki, szybkość i zwinność w opuszczeniu terenu zagrożenia oraz wspólnie pomaganie sobie. Na uwagę zasługuje fakt, iż uczniowie, nauczyciele, a także wszyscy pracownicy obsługi, zachowują środki bezpieczeństwa, doskonale znają drogi ewakuacyjne, a także bardzo szybko i sprawnie stawiają się na miejscu zbiórki.

Podkreślić należy, iż takie alarmy próbne to bardzo ważna kwestie, które przygotowują nas do zachowania odpowiedniego postępowania podczas prawdziwej ewakuacji na wypadek pożaru lub innego zagrożenia. Przeprowadzona akcja była potwierdzeniem, że wszyscy wiedzą, jak się zachować w takich sytuacjach.

MOW składa serdeczne podziękowania strażakom z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Sochaczewie, OSP Brzozów, Iłów, Giżyce oraz dzielnicowemu Posterunku Policji w Iłowie.

I. Kubiak, A. Przewoźna