Warto zagłosować!

0
64

Przed nami czas wyboru projektów, które będą realizowane w ramach piątej edycji Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego. Tymczasem większość ubiegłorocznych przedsięwzięć już została wykonana. Decyzją mieszkańców dokonało się wiele pozytywnych zmian w naszym mieście.

Wprowadzony w 2013 roku budżet partycypacyjny pozwala na zaangażowanie sochaczewian w budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Pokazały to poprzednie edycje SBO, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. To bezpośrednio mieszkańcy Sochaczewa decydują o wydatkowaniu określonej puli pieniędzy z budżetu miasta (1.150.000 zł). W ubiegłych latach w ramach SBO zrealizowano m.in. takie inwestycje jak: powstanie siłowni zewnętrznych, budowa obiektów sportowych przy szkołach, czy otwarcie plaży miejskiej i wypożyczalni kajaków nad Bzurą.

Przypomnijmy, że tylko w ramach poprzedniej edycji od początku tego roku całkowicie lub częściowo zostało zrealizowanych siedem zwycięskich projektów. Pewne jest, że w 2018 roku przynajmniej pięć kolejnych pomysłów mieszkańców również zostanie wprowadzonych w życie. Gwarantuje to regulamin SBO, dzielący pomysły na „małe” i „duże”.

Zdecydowanie największą inwestycją z SBO 2017 jest budowa boiska wielofunkcyjnego dla Szkół Podstawowych nr 1 i nr 3. Będzie ono miało poliuretanową nawierzchnię, na której wyznaczone zostanie pole do gry w piłkę ręczną oraz dwa boiska do koszykówki. Wokół przebiegać będzie trzytorowa, 200-metrowa bieżnia również o nawierzchni poliuretanowej, wraz ze stumetrowym rozbiegiem do skoku w dal. Projekt ten zdobył poparcie blisko 600 mieszkańców. Prace budowlane powinny zostać ukończone za kilka dni. Z kolei na I i II piętrze w starej części budynku Szkoły Podstawowej nr 3 zakończył się już remont łazienek. Inwestycja również była zwycięskim projektem budżetu obywatelskiego.

Ponadto przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego zakończyły się prace nad remontem łazienek szkolnych w Zespole Szkół w Sochaczewie oraz budowa parkingu przy chodakowskiej placówce. W ramach tej inwestycji położonych zostało ok. 1800 mkw. kostki brukowej, 170 m krawężnika, powstało 60 stojaków na rowery. To jednak nie wszystkie inwestycje, które miały miejsce w Chodakowie. Dzięki budżetowi obywatelskiemu swoje zaplecze na obiektach przy ul. Chopina 101 wzbogacił Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Powstało tam drugie boisko do siatkówki plażowej, które było użytkowane m.in. podczas rozgrywek letniego cyklu Grand Prix. Na stadionie piłkarskim zainstalowano elektroniczną tablicę wyników. Drugie takie urządzenie stanie na stadionie przy ul. Warszawskiej, podczas prac nad kompleksową przebudową całego obiektu.

Maciej Frankowski
maciej.frankowski@sochaczew.pl

Pod tym linkiem można znaleźć listę wszystkich projektów, które zostaną poddane pod głosowanie: <17propozycji do wyboru>