Wernisaż Michała Jasińskiego w Kątach

0
102

26 kwietnia w Bibliotece Gminnej w Kątach odbył się wernisaż wystawy prac Michała Jasińskiego z Kątów. Licznie zgromadzeni na wystawie goście podziwiali prace malarskie, jak również oryginalne mozaiki, które artysta stworzył z drobnych ścinków materiału „utkanych” w plansze styropianowe.

Pan Michał spotkał się z wielkim uznaniem ze strony osób, oglądających wystawę. Podziwiano nie tylko jego obrazy, ale także niezwykłą siłę charakteru i pogodę ducha, z jaką młody artysta pokonuje swoją niepełnosprawność. Michał Jasiński jest osobą niepełnosprawną ruchowo – cierpi na spastyczne czterokończynowe dziecięce porażenie mózgowe. Wszystkie swoje obrazy i „tkaninowe mozaiki” na styropianie Michał tworzy za pomocą ruchów głowy. Umieszczona na głowie opaska (którą z kasku wykonał dla Michała jego tata) pozwala na zamocowanie do niej pędzelka czy też wskaźnika, którym Michał wystukuje litery na klawiaturze komputera albo układa puzzle. W ostatnim czasie artysta zaczął tworzyć malowidła na desce. Wiadomo, że drewno wymaga odpowiedniego przygotowania, nim pokryje je farba. Michał podjął próbę samodzielnego przygotowania deski pod malowidło i przez dwa dni wytrwale docierał drewno papierem ściernym, aż uzyskał pożądany efekt.

Środowe spotkanie w bibliotece przepełniała wyczuwalna atmosfera serdeczności. Obszerna czytelnia nowego lokalu biblioteki w Kątach pozwoliła na piękne wyeksponowanie prac Michała Jasińskiego i pomieszczenie tak licznie przybyłych gości. Prowadząca spotkanie kierownik biblioteki Magdalena Kaźmierczak, przedstawiła Michała jako osobę, która z niezwykłą pogodą ducha pokonuje swoją niepełnosprawność, z odwagą i wytrwałością osiąga zamierzone cele; która realizuje swoje pasje i marzenia, rozwija talent. Osoba Michała zawstydza tych wszystkich, którzy łatwo i z byle powodu rezygnują ze swoich marzeń i zakopują otrzymane talenty.

Zachęcona przez gości do zwierzeń mama Michała, pani Zofia, opowiadała w jaki sposób jej syn tworzy obrazy. Mówiła o zainteresowaniach Michała (do których należy także informatyka, w szczególności grafika komputerowa) i wspólnych wyjazdach. Głos zabrał również Michał, który dziękował swojej mamie za jej ogromne wsparcie i wyraził radość z wydarzenia, jakim jest wystawa jego prac w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kątach. Miłą atmosferę podkreślały życzenia, gratulacje i kwiaty, które artysta otrzymał od zebranych gości. Bibliotekarki ofiarowały Michałowi puzzle z tysiąca i trzech tysięcy elementów – układanie obrazów z takich drobinek kartonu są dla Michała rozrywką i przyjemnością.

Podczas środowego wernisażu czas wolniej zaczął płynąć – goście nie spieszyli się do swoich domów, jakby nagle przejęli się jednym z cytatów, który bibliotekarki umieściły na kartkach, upamiętniających wystawę: Jeśli wciąż biegasz i brakuje ci czasu, zatrzymaj się i zobacz, że nie wszystko zależy od ciebie. (Wojciech Kuzioła)

Wystawa prac Michała Jasińskiego w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kątach potrwa do 12 maja. W tym czasie będzie istniała możliwość zakupu cegiełek (są to wspomniane już kartki pamiątkowe z wystawy, opatrzone wydrukiem obrazów Michała), z których dochód przeznaczony zostanie na wsparcie artysty z Kątów. Można również zakupić kalendarze na rok 2017 i ułożone przez niepełnosprawnego artystę puzzle.

Wystawa prac Michała Jasińskiego jest wyjątkowa również z tego powodu, że zorganizowana została jako pierwsza z cyklu wystaw, które biblioteka planuje u siebie prezentować pod hasłem „Pokaż się w bibliotece”. Twórcy (zwłaszcza z terenu gminy Sochaczew), którzy chcieliby pokazać swoje prace, proszeni są o kontakt z biblioteką (46 861-90-99, biblioteka@sochaczew.org.pl)

Adres strony Michała Jasińskiego: jasinskimichal.maryjni.pl

.

Moja Wystawa

26 kwietnia o godz. 17:00 w Gminnej Bibliotece w Kątach odbyło się uroczyste otwarcie wystawy wykonanych przez mnie prac.

Wernisaż rozpoczął się od powitania przez Panią Magdalenę Kaźmierczak mnie, mojej Mamy oraz zaproszonych gości.

Następnie Pani Magda przybliżyła moją osobę, moje zainteresowania i życie prywatne, z którym na co dzień się zmagam.

Goście byli zainteresowani jak powstają prace.

Mogłem zarówno pokazać swoje ulubione hobby jak i o tym opowiedzieć. Goście wystawy przyglądali się moim pracom oraz technikom jakimi są wykonane.

Zadawali pytania z dużym zainteresowaniem, z czego byłem bardzo zadowolony i szczęśliwy.

Nie zabrakło słodkiego poczęstunku dla gości, można było otrzymać kartę z fotografią moich prac oraz wykonany przeze mnie kalendarz tzw. cegiełkę.

Otrzymałem piękne upominki: trzy książki i dwa zestawy puzzli, co mnie bardzo ucieszyło.

Dziękuję organizatorom za możliwość pokazania moich prac i podzielenia się hobby, a przybyłym gościom za odwiedzenie mojej wystawy.

Wystawa potrwa do 12 maja.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam do obejrzenia moich prac, za co dziękuję.

Michał Jasiński

.