Wielkie zakupy dla sochaczewskich szkół

0
52

Tak dużych zakupów nowoczesnego sprzętu multimedialnego i wyposażenia pracowni przedmiotowych w sochaczewskiej oświacie nie było od lat. Dzięki unijnej dotacji, jeszcze w tym roku do szkół podstawowych trafi m.in. ponad czterdzieści laptopów dla uczniów, szesnaście elektronicznych tablic, czternaście laptopów pozwalających nauczycielom obsługiwać tablice interaktywne, piętnaście projektorów multimedialnych, drukarki 3D. Prócz tego niemal 114 tysięcy ratusz chce wydać na wyposażenie pracowni przedmiotowych.

Zakupy są prowadzone w drodze dwóch przetargów, w ramach unijnego projektu o wartości około 1,7 mln złotych. Za pośrednictwem ratusza przystąpiło do niego pięć sochaczewskich podstawówek. Od października 2017 do czerwca 2019 roku w szkołach przeprowadzonych zostanie kilka tysięcy godzin zajęć językowych, komputerowych, z matematyki, fizyki i przyrody. Z dodatkowych lekcji skorzysta ponad tysiąc uczniów, a opiekę zapewni im grupa nauczycieli specjalnie przeszkolonych w ramach tego projektu.

Rzutniki i drukarki 3D
Jak mówi wiceburmistrz Marek Fergiński nadzorujący w UM sprawy oświaty, pierwszy z ogłoszonych przetargów ma wskazać dostawcę laptopów, rzutników i drukarek.

Szkoły Podstawowe nr 1 i 2 otrzymają po cztery tablice interaktywne, a „dwójka” dodatkowo pięć laptopów dla nauczycieli i dziesięć dla uczniów, cztery projektory multimedialne, drukarkę 3D i cyfrowe urządzenie zapisujące obraz i dźwięk. Lista niezbędnego sprzętu była konsultowana z każdą placówką, dlatego kupujemy to, co z pewnością na co dzień będzie wykorzystywane – informuje wiceburmistrz.

Wyposażenie szkół nr 4 i 6 wzbogaci się o trzy interaktywne tablice i laptopy do ich obsługi, drukarki oraz projektory multimedialne. W „czwórce” dodatkowo pojawi się szesnaście laptopów dla uczniów, drukarka i ekran do rzutnika multimedialnego. W „szóstce” uczniowie dostaną nową kamerę ze statywem. Chodakowska „siódemka” wzbogaci się m.in. o pięć interaktywnych tablic, dwadzieścia laptopów, pięć projektorów, dwa rzutniki i drukarkę 3D.

Druga część oświatowych zakupów obejmuje materiały dydaktyczne. Z unijnej dotacji  doposażymy pracownie matematyczne, chemiczne, przyrodnicze i biologiczne, nowoczesne narzędzia dostaną też nauczyciele języków obcych. Dwie szkoły zgłosiły nam potrzebę zakupu materiałów dydaktycznych do zajęć korekcyjnych, kompensacyjnych i logopedycznych – wyjaśnia Marek Fergiński.

Szkielet i programy multimedialne
Jak to wygląda w szczegółach? Szkoły Podstawowe nr 1 i 6 otrzymają zestawy książek i ćwiczeń do nauki języka angielskiego, materiały dydaktyczne do nauki matematyki, modele brył obrotowych i ostrosłupów. Trafią tam także materiały do nauki przyrody – okulary ochronne, fartuchy laboratoryjne, modele serca, skóry i budowy anatomicznej człowieka, mikroskopy, wagi laboratoryjne, palniki gazowe, tablice chemiczne, różnorodne odczynniki chemiczne.

W boryszewskiej „dwójce” prowadzone będą zajęcia językowe, stąd w pakiecie zakupów 20 zestawów książek i ćwiczeń do nauki niemieckiego oraz programy multimedialne do języka niemieckiego i angielskiego. Do poznawania przyrody posłużą lornetki, mikroskopy, termometry i wagi laboratoryjne, różnorodne zestawy preparatów mikroskopowych pozwalających poznać np. budowę skrzydeł owadów, roślin jadalnych, grzybów oraz szkielet człowieka w skali 1:1. Wyposażenie szkoły wzbogacą materiały dydaktyczne do zajęć korekcyjno-kompensacyjnych i logopedycznych, w tym Scrabble Junior, quizy edukacyjne, ortograficzne, karty logopedyczne, pomoce naukowe do trenowania płynnej wymowy.

„Czwórka” jest szkołą integracyjną, dlatego postawiła na wspomaganie uczniów mających problemy z nauką wynikające z różnorodnych dysfunkcji. Chce dla nich kupić m.in. pakiet komputerowy do niwelowania dysleksji, zestaw edukacyjny do zajęć informatycznych, wyposażenie gabinetu logopedycznego – pomoce logopedyczne, kostki, zgadywanki, domino logopedyczne, gry do ćwiczeń wymowy.

Siódemka stawia na języki
Bliżej przyrody będą też uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7, która czeka na pudełka do obserwacji okazów, dziesięć mikroskopów i wag elektronicznych, kilkadziesiąt zestawów preparatów przybliżających wiedzę o bezkręgowcach, tkankach ssaków czy życiu toczącym się w kropli wody. Tu też będą dodatkowe lekcje językowe, stąd na liście zakupów ponad 50 zestawów książek i ćwiczeń do nauki języka niemieckiego i dziesięć kompletów do języka angielskiego. Proces kształcenia mają przyspieszać programy multimedialne do języka angielskiego, matematyki, programowania, nauki geometrii oraz plansze interaktywne.

Daniel Wachowski
daniel.wachowski@sochaczew.pl