Na Wiśle śpiewają oryle – zaproszenie na spektakl w plenerze i na Dożynki

0
93

3 września o godzinie 16.00 na przystani wodnej w Suchodole zaprezentowany zostanie spektakl plenerowy pt. Na Wiśle śpiewają oryle. Szlakiem nadwiślańskich gmin Północnego Mazowsza w reżyserii Marka Mokrowieckiego.

Projekt obejmujący cykl przedstawień, który w sezonie letnim 2017 r. realizuje Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku wiąże się z faktem, iż Rok 2017 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej „Rokiem Rzeki Wisły”.

Widowisko plenerowe opowiada o tradycji wiślanej i codziennym życiu mieszkańców terenów nadwiślańskich. –Pragniemy, aby było to święto wszystkich, dla których sprawy rzeki są bliskie i, z którymi wiążą określone nadzieje – mówi Marek Mokrowiecki.

Spektakl przypomni ludzi związanych z Wisłą i przybliży dzisiejszym mieszkańcom Mazowsza zanikającą kulturę rzeczną gmin. Scenariusz, przedstawienia oparty jest na materiałach archiwalnych – edyktach królewskich, dawnych rozporządzeniach władz miejscowych, wydarzeniach zapisanych w kronikach i innych materiałach źródłowych oraz wspomnieniach mieszkańców nadwiślańskich gmin – m.in. historiach przesłanych do Teatru w ramach konkursu „Opowiedz nam o Wiśle”.

Widowisko zostanie zaprezentowane na terenie 14 gmin. Premiera odbyła się 17 czerwca w Wyszogrodzie, a ostatnie przedstawienie zostanie zagrane 10 września w Koszelówce. Honorowy patronat nad projektem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Zaproszenie na Dożynki

3 września w Brzozowie Starym na boisku szkolnym odbędą się Dożynki Gminne. W programie Dożynek znajduje się spektakl plenerowy pt. Na Wiśle śpiewają oryle. Szlakiem nadwiślańskich gmin Północnego Mazowsza w reżyserii Marka Mokrowieckiego.