Wizyta w Europejskim Centrum Artystycznym im. Fryderyka Chopina w Sannikach

0
51

7.03.2017 r odbyła się  szkolna wycieczka  do Sannik – miejsca unikatowego pod względem historycznym i kulturalnym.

Na progu zabytkowego pałacu z końca XVIII wieku, siedziby Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina, powitał nas dyrektor Waldemar Szymski.

Potem mogliśmy posłuchać przewodnika – Moniki  Gadzińskiej, która w niezwykle barwny sposób opowiadała o tym historycznym miejscu i jego  związkach z Fryderykiem Chopinem. Młody kompozytor spędził tu wakacje  w towarzystwie  syna właściciela posiadłości – Aleksandra  Pruszaka. W pałacu pozostały pamiątki z tego okresu, m. in. fortepian, na którym prawdopodobnie grał sam  F. Chopin.  Pani Gadzińska przybliżyła nam postać tego wielkiego Polaka, dowiedzieliśmy się o jego kulinarnych upodobaniach, rozrywkach i towarzystwie, z którym spędzał wolny czas. Z pobytem młodego kompozytora w tym miejscu wiązało się wiele ciekawych faktów oraz wątków historyczno-kulturalnych.

Monika  Gadzińska, oprowadzając nas po pałacu, pokazywała najciekawsze jego miejsca; podziwialiśmy  wejście do tajemniczego tunelu oraz odkryte niedawno oryginalne polichromie, powstałe na przestrzeni XVIII i XIX w. Po zwiedzaniu czekała na  nas dalsza część kulturalnej uczty. Uczestniczyliśmy w koncercie muzyki poważnej. Utalentowanymi młodymi wykonawcami byli uczniowie Szkoły Muzycznej w Gąbinie. W skupieniu wysłuchaliśmy kilkunastu utworów,  nie tylko skomponowanych przez F. Chopina, ale także przez innych wybitnych kompozytorów, m.in.. Marię Szymanowską, Mieczysława Karłowicza. W warunkach prawdziwej sali koncertowej mieliśmy możliwość delektowania się instrumentalnymi i wokalnymi aranżacjami muzycznych dzieł.  Jesteśmy niezwykle wdzięczni Dyrekcji i Pracownikom Europejskiego Centrum Artystycznego im.  Fryderyka Chopina w Sannikach  za życzliwość i opiekę podczas pobytu w tym niezwykłym miejscu.

Mamy nadzieję, że  częściej będziemy korzystać z tego typu kulturalnych atrakcji.

ZSS

.