Z wizytą u Reymonta

0
57

W poniedziałek 19 czerwca b.r. uczniowie ZS w Wyczółkach wraz z nauczycielami pojechali na wycieczkę do Lipiec Reymontowskich. Chcieliśmy poznać miejsce akcji powieści „Chłopi” oraz odwiedzić ks. proboszcza lipieckiego, który był również proboszczem w naszej parafii – Mikołajew.

Pierwsze kroki skierowaliśmy do ks. proboszcza, który zaprowadził nas do Muzeum Regionalnego. Naszym przewodnikiem była pan Jerzy Murgrabia pasjonat Muzeum Reymonta i Muzeum Czynu Zbrojnego. Ekspozycje zgromadzone w Muzeum Regionalnym dotyczyły życia i twórczości pisarza W. S. Reymonta, m.in. mogliśmy zobaczyć listy, artykuły, zdjęcia naszego noblisty. Była również wystawa historyczno – etnograficzna „Tradycje lipieckie” – stroje, rzeźby, wystrój chaty lipieckiej.

Zwiedziliśmy też Muzeum Czyny Zbrojnego. Największe zainteresowanie wzbudził czołg T-34, do którego mogliśmy wejść, zobaczyć wnętrze i poczuć się jak pancerniacy z filmu „Czterej pancerni i pies”. Obejrzeliśmy też armaty, haubice i odrzutowiec z II wojny światowej. Pan przewodnik z wielką pasją opowiadał nam historię żołnierzy z tego terenu, którzy walczyli za ojczyznę. Ich pamięci poświęcone są sale wystawowe i eksponaty związane z Wojskiem Polskim.

Po wyczerpującym, ale interesującym zwiedzaniu udaliśmy się na grilla przygotowanego przez ks. proboszcza. Było bardzo wesoło i bardzo smacznie.

Wróciliśmy do szkoły zadowoleni. Chcielibyśmy taką wycieczkę jeszcze raz powtórzyć.

Zespół Szkół w Wyczółkach

.