Woda z kranu nie do picia i nie tylko

13
1332

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sochaczewie decyzją z 27  października 2017 r stwierdził brak przydatności wody do spożycia przez ludzi z wodociągu publicznego Stacji Uzdatniania Wody w Złotej 51A oraz Stacji Uzdatniania Wody w Nowej Wsi, gmina Rybno.

Woda bezpośrednio z kranu nie nadaje się do picia, przygotowywania napojów czy potraw, mycia zębów, kąpieli a nawet mycia naczyń.

W związku z powyższym informujemy mieszkańców gminy Rybno, iż Stacja Uzdatniania Wody w Złotej oraz Nowej Wsi zostaje unieruchomiona do czasu polepszenia jakości wody.

Mieszkańcy objęci zasilaniem z powyższych wodociągów od dnia 27 października 2017 r. będą mieli podawaną wodę z ujęcia wody z Dachowej i Rybna.

W związku z zaistniałą sytuacją może wystąpić obniżenie ciśnienia wody oraz zanieczyszczenia spowodowane zmianą kierunku podawania wody.

 

Od redakcji: W najbliższym czasie postaramy się Państwu podać informację z jakiego                             powodu nieczynne są ujęcia wody w Złotej i Nowej Wsi oraz to czy                                     wykorzystanie wody do celów spożywczych (przed zmianą ujęcia) mogło być                       w jakikolwiek sposób niebezpieczne dla zdrowia.

13 KOMENTARZE

  1. Żeby było wiadomo czy już nas połączyli do innej stacji czy jeszcze nie. A może akurat naszej wsi to nie dotyczy bo jesteśmy z tej jeszcze dobrej stacji ? Jadę zaraz po wodę w butelkach bo przecież przez weekend nic się nie dowiem.
    A czym ta woda była u was skażona ?

  2. Szanowni Państwo,

    rano rozmawiałam z przedstawicielem sochaczewskiego Sanepidu. Dowiedziaąłm się, że z pobranych w środę próbek wody w Nowej Wsi i Złotej wyszły bakterie coli. Jakieś 10-14 dni temu sama zgłaszałam, że woda jest żółto-brązowa, co akurat nie świadczy o obecności bakterii. Ujęcie zostało wtedy przepłukane, jak poinformował pracownik gminy. W czwartek rano Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sochaczewie wydał decyzję o zamknięciu ujęć. Woda praktycznie do niczego, bo nawet nie do zmywania naczyń. Wójt zapewnił sanepid, ze mieszkańcy maja wodę z Dachowej i Rybna, gdzie jest bezpieczna dla zdrowia. Szkoda, że gmina nie powiadomiła sołtysów, by mogli dać znać mieszkańcom – taką sugestię od Sanepidu otrzymał wójt. W poniedziałek podamy kolejne informacje. Na razie, bez demonizowania sytuacji, dla dzieci stosowałabym wodę butelkowaną. Ale to tylko moje prywatne zdanie. Monika Gadzińska

Comments are closed.