Wycieczka klasy II do Gospodarstwa Sadowniczego „Tęczowy Ogród”

0
62

19 września uczniowie klasy drugiej z wychowawcą oraz rodzicami wybrali się na wycieczkę do Gospodarstwa Sadowniczego „Tęczowy Ogród” w Brzozowcu.

Przywitał nas właściciel „Tęczowego Ogrodu” Pan Przemysław Wasilewski.

Gospodarstwo Sadownicze Wasilewscy jest gospodarstwem rodzinnym prowadzonym wspólnie przez Krzysztofa Wasilewskiego wraz z dwoma synami Przemysławem i Marcinem. Gospodarstwo zajmuje się produkcją jabłek od 1975 r., a od roku 2011 produkcją soku jabłkowego.

Następnie pod kierunkiem pana Przemysława Wasilewskiego wybraliśmy się na spacer po gospodarstwie sadowniczym. Najpierw zobaczyliśmy jak rosną różne odmiany jabłoni, w jaki sposób są posadzone i jak należy o nie dbać. Każdy uczestnik mógł poczęstować się pięknym smacznym jabłkiem.

Zdziwiło nas, że w sadzie jest tak mało pracowników. Pan wyjaśnił, że prawie wszystkie prace wykonują różne maszyny i urządzenia. Udało nam się zobaczyć ręczny zbiór jabłek. Pracownicy w rękawicach zrywali owoce, potem delikatnie układali w skrzyniach. Następnie udaliśmy się do bardzo dużych budynków. Mogliśmy wejść do środka, było tam chłodno, ale czuliśmy piękny zapach jabłek. Okazało się, że są to przechowalnie, w których gromadzi się te owoce.

Chłopców oczywiście zainteresowały różne maszyny i urządzenia, które są wykorzystywane w sadzie. Mogliśmy je obejrzeć oraz dowiedzieć się jakie funkcje pełnią.

Nadal nie wiedzieliśmy jak powstają soki.

Żeby wyjaśnić tę zagadkę Pan zaprowadził nas do budynku z napisem „Tłocznia”. Panował tam duży hałas i były dziwne urządzenia. Zagadka została rozwiązana, dzieci zapoznały się z procesem wytwarzania naturalnych soków owocowych, czyli bez konserwantów, koncentratu, cukru czy wody.

Nie był to koniec naszej wycieczki, dzieci musiały zdać egzamin. Okazało się, że uczniowie byli uważnymi słuchaczami i obserwatorami. Egzamin zdali pozytywnie i uzyskali certyfikat „Młodego Sadownika” oraz statuetkę w kształcie jabłka.

Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy breloczek, ale co najważniejsze piękne soczyste jabłka. Mogliśmy kupić również soki owocowe.

Będziemy je teraz codziennie jeść, pamiętać ile pracy wymaga, aby to jabłko znalazło się w naszych rękach. Jak jest cenne dla naszego organizmu, przecież to samo zdrowie!

Wycieczka dostarczyła dzieciom wiele ciekawych informacji na temat funkcjonowania gospodarstwa sadowniczego.

Dziękujemy Panu Przemysławowi Wasilewskiemu oraz Pani Marcie Urbaniak za umożliwienie pobytu w „Tęczowym Ogrodzie”.

Szkoła Podstawowa w Kamionie