Wycieczka uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy na cmentarz wojenny w Granicy

0
33

Wrzesień to miesiąc, w którym  wracamy do  wydarzeń z czasów II wojny światowej. W 1939 r., w okolicach Sochaczewa i Puszczy Kampinoskiej, toczyły się walki, które utrwaliły się w naszej historii jako Bitwa nad Bzurą. Co roku staramy się pamiętać o tych ważnych datach w historii Polski i odwiedzić miejsca z nimi związane.

W tym roku wybraliśmy się na cmentarz wojenny w Granicy– pięknie położone w lesie miejsce pochówku 800 żołnierzy, walczących głównie w czasie Bitwy nad Bzurą. Znajdują się tu między innymi groby żołnierzy z 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich oraz kilka mogił żołnierzy Armii Krajowej, pochodzące z 1942 r.

Towarzyszyła nam tego dnia bardzo ładna pogoda. Cichy, prześwietlony promieniami słonecznymi las zapraszał nas do wędrówki na cmentarz. Łagodny poszum liści i przesycone leśnym zapachem powietrze powodowało, że  spędziliśmy  kilka chwil w głębokiej zadumie, pochylając się nad grobami poległych żołnierzy,  zapalając znicze i podziwiając sugestywny pomnik  w centrum cmentarza. Górująca nad grobami stalowa konstrukcja ku czci poległych od razu przykuła naszą uwagę. Postacie żołnierzy z okaleczonymi twarzami: pełnymi cierpienia i zdeterminowania, połączone ekspresyjnym „warstwowym” umiejscowieniem, przywodziły na myśl refleksję o wspólnym wysiłku podczas walki i o tym, jak straszne żniwo przynosi wojna: śmierć i okaleczenie.

Symboliczny, bo w kształcie orła, cmentarz przypomniał nam o tym, że Polska to kraj, za którego wolność zginęło wielu Polaków, a orzeł biały – symbol naszego państwa, zawsze dumnie będzie rozpinał skrzydła nad tymi, którzy oddali swoje życie za ojczyznę.

Zauroczeni tym miejscem, z pogłębioną wiedzą na temat wydarzeń sprzed 77 lat wróciliśmy do szkoły z postanowieniem powrotu w to miejsce za rok.

Zespół Szkół Specjalnych