Wycieczka w Beskidy

0
66

W dniach 7-10.09.2017 odbyła się czterodniowa wycieczka w Beskidy zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Iłowie. Na samym początku trasy wyjazdu znalazło się Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze w Częstochowie – jedno z najważniejszych miejsc kultu maryjnego. Tu grupa z Iłowa uczestniczyła we Mszy Św. Następnym miejscem, do którego się udała były Wadowice, Muzeum – Dom Rodzinny Ojca Świętego. Nowoczesna multimedialna wystawa pozwoliła naszym turystom na nowo odkryć życie, nauczanie i działalność Jana Pawła II.

Drugiego dnia odbyła się całodzienna wycieczka autokarowa tzw. Dużą Pętlą Beskidzką. Na jej trasie znalazło się wiele atrakcyjnych, urokliwych miejscowości z zachowaną tradycyjną zabudową góralską i żywą kulturą ludową. Były to: Milówka – miejsce urodzin braci Golców; Koniaków, gdzie królują koronki i Chata na Szańcach pana Tadeusza Ruckiego; Istebna – Chałupa Kawuloków z końca XIX w.; Wisła – Zameczek Prezydencki i galeria trofeów Adama Małysza; Malinka – sławna skocznia im. Adama Małysza oraz Szczyrk i Żywiec.

Dnia trzeciego beskidzkie drogi zaprowadziły naszych turystów na Słowację, gdzie zwiedzili Zamek Orawski wzniesiony na skale oraz Terchovą z pomnikiem Janosika. Wizyta na Słowacji zakończyła się spacerem po pięknej trasie turystycznej, tj. kładkach i drabinkach, wąwozem biegnącym wzdłuż potoku górskiego tworzącego liczne kaskady i wodospady – Janosikowe Diery. Wyprawa ta, jak wyjaśnia organizatorka dostarczyła uczestnikom wycieczki adrenaliny i jest godna polecenia ze względu na przepiękne widoki.

Wszystko co dobre, szybko się kończy i nadszedł ostatni dzień wycieczki. Do południa grupa z Iłowa zwiedziła Zespół Zamkowo – Parkowy w Żywcu. Były to: Zamek Stary wzniesiony przez Komorowskich, Zamek Nowy – neoklasycystyczny Pałac Habsburgów, Park Zamkowy w stylu angielskim, Konkatedra Narodzenia NMP i Ratusz.

Ostatnim punktem programu było Muzeum Browaru w Żywcu. Tu po przekroczeniu wrót obiektu uczestnicy wycieczki zapoznali się z ponad 160 letnią historią browaru. Przechodząc przez sale ekspozycyjne aktywnie poznawali kolejne okresy rozwoju browaru i marki Żywiec. Na zakończenie zwiedzania oczywiście odbyła się degustacja piwa. Tym samym, nadszedł czas powrotu do Iłowa. Uczestnicy wycieczki pożegnali się z przemiłym i bardzo pomocnym, dbającym o grupę przewodnikiem, który przez trzy dni pobytu turystów z Iłowa w Beskidach pokazał im Beskid Śląski, Żywiecki i Słowację.