Zaczytani w „Weselu”

0
106

Uczniowie wszystkich klas w Zespole Szkół w Teresinie w czasie lekcji bibliotecznych przeprowadzonych w okresie od 5 września do 4 grudnia, przez nauczycielkę Katarzynę Wróbel uczestniczyli w Narodowym Czytaniu Wesela Stanisława Wyspiańskiego.

Klasy III i IV TMRM czytały lekturę podczas lekcji języka polskiego z nauczycielką języka polskiego Anną Biernat i Katarzyną Wróbel.

W Narodowym Czytaniu wzięli udział także uczniowie na zajęciach rewalidacyjnych przeprowadzonych przez pedagoga Anetę Podrażkę.

„Wesele” dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został przetłumaczony na wiele języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań „Wesela” 2 września br. Para Prezydencka zapoczątkowała akcję wspólnego czytania dzieła.

Dziękuję wszystkim uczniom oraz Annie Biernat i Anecie Podrażce za wspólne czytanie. W piątek15 grudnia odbyło się podsumowanie akcji.

 

Katarzyna Wróbel

nauczyciel bibliotekarz w ZST