Zapisz się na rajd

0
77

Przed nami VI edycja Rajdu Szlakami Wielkiej Wojny nad Bzurą i Rawką. To pierwsza impreza  z cyklu wydarzeń inaugurujących obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. 15- kilometrowa trasa piesza przebiegać będzie przez miejscowości: Piotrkówek-Gilówka Górna-Iłów.  Zapisy trwają do 15 stycznia.

W ubiegłym roku w rajdzie zorganizowanym przez Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz Muzealną Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. II bat. 18 pp wzięło udział około 200 uczestników. Dla wielu z nich był to kolejny start w wydarzeniu, więc organizatorzy liczą, że również tegoroczna edycja spotka się z zainteresowaniem miłośników historii i turystyki pieszej. Tradycyjnie trasa rajdu wieść będzie przez okolice, które były świadkiem zaciętych walk pierwszej wojny światowej toczonych między armią cesarską (niemiecką) i carską (rosyjską). Odwiedzić będzie można miejsca potyczek, żołnierskie mogiły, a także dowiedzieć się o tym jak „wielka wojna” wyglądała w okolicach Sochaczewa.

Przypomnijmy, że Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą pozyskało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na przeprowadzenie kolejnych badań związanych z I wojną światową.

Projekt „Relikty terenowe frontu nad Bzurą 1914-1915” jest jednym z naszych priorytetowych działań. W jego ramach, w sposób nieinwazyjny, rozpoznajemy stanowiska z okresu I wojny światowej. Naszym celem jest to, by włączyć jak największa liczbę tych miejsc do rejestru zabytków. Dotyczyć to będzie głównie obiektów, które nie trafiły do niego w trakcie poprzednich prac prowadzonych w latach 1979-1980 – mówi kustosz MZSiPnB Jakub Wojewoda. – Rajd jest więc dla pracowników muzeum również okazją do rozpoznania terenu. Poza tym zachęcam wszystkich do udziału w nim. Warto spojrzeć na okolice naszego miasta z trochę innej perspektywy, poznać często zapomniane fakty historyczne i dowiedzieć się czegoś więcej na temat lat poprzedzających odzyskanie przez Polskę niepodległości. (ap)

Program:
8.30 – 9.30 – Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, zwiedzanie ekspozycji stałej “Nad Bzurą bez zmian – opowieść o wojnie w okopach 1914-15 r.”;
10.00 – parking przed Zespołem Szkół w Iłowie,  zbiórka uczestników rajdu;
10.30 –  wyjazd do Piotrkówka, wymarsz na trasę rajdową;
10.30 – 15.30 –  przemarsz trasą rajdową: Piotrkówek- Gilówka Górna- Obory-Iłów (15 km);
16.00- Zespół Szkół w Iłowie – wydanie posiłku dla uczestników rajdu;
16.00 -18.00-  Zespół Szkół w Iłowie – historyczna konferencja popularno- naukowa “Front zimowy nad Bzurą 1914 -15 r.” (wykłady poprowadzą: Paweł Rozdżestwieński, Jakub Wojewoda, Mariusz Samborski, Jacek Furmańczyk);
18.00 –  zakończenie rajdu, pożegnanie uczestników.

 

Koszt wpisowego – 10 zł /os
Zgłoszenia przyjmowane są do 15.01.2018 r., wysyłać należy je na adres:jakub.wojewoda1@wp.pl

W wydarzeniu wziąć mogą udział osoby powyżej 10 roku życia.