Rok pod znakiem budowy dróg

0
124

Zabezpieczenie osuwającej się skarpy na wysokości cmentarza przy ul. Traugutta, termomodernizacja budynku SCK w Chodakowie i remont pobliskiej hali sportowej, renowacja parku przy ul. Chopina oraz budowa boiska przy Szkole Podstawowej nr 3 – to pięć największych projektów inwestycyjnych miasta w 2017 roku. Ratusz zabiera się za pierwsze podsumowania i wynika z nich, że na drogi, deszczówkę, oświetlenie, boiska czy parki wydano około 18 mln złotych. Poza pierwszą piątką, ale z łącznymi wydatkami na poziomie 6 mln zł, znalazły się drogi.

To o ich stan i plany remontowe najczęściej pytają mieszkańcy podczas corocznych spotkań burmistrza organizowanych we wszystkich dzielnicach Sochaczewa.

Postawiliśmy bardzo mocno na drogi, zarówno te lokalne, jak i główne. Nasz samorząd był partnerem przebudowy ulicy Trojanowskiej i Chodakowskiej. Część ulic przebudowywaliśmy z puli inwestycyjnej, część utwardzaliśmy w ramach bieżącego utrzymania. Asfalt mają od tego roku m.in. właściciele domów przy Lipowej, Sosnowej, Akacjowej, Olchowej, Jaworowej, Radiowej, Wypalenisko, Jagiellońskiej, Mireckiego, Dalekiej, Połanieckiej i Kilińskiego – mówi burmistrz Piotr Osiecki.

Łącznie   utwardzono osiem kilometrów sochaczewskich ulic osiedlowych, w tym zdecydowaną większość asfaltem. Nowa nawierzchnia pojawiła się na 28 drogach, a kanalizacja deszczowa w dziesięciu z nich (Maczka, Kawalerzystów, Roweckiego, Andersa, Mała, Gagarina, Tęczowa, Graniczna, Malinowa i Rybna). Ponadto za 434 tys. zł wymieniono stare płyty lub ułożono nowe chodniki na długości niemal półtora kilometra.

Poza wyliczonymi w tabeli obok inwestycjami, w budżecie 2017 znalazło się kilkanaście innych o łącznej wartości ponad 600 tysięcy. To m.in. doposażenie placów zabaw i siłowni zewnętrznych, wykup gruntów pod drogi, zakup nowych parkomatów i tablicy informacyjnej zawieszonej w holu UM. Środowisko sportowe zyskało nowe boisko do siatkówki plażowej przy ul. Chopina. W wakacje na stadionie w Chodakowie zamontowano elektroniczną tablicę wyników, a kilka tygodni temu podobną kupiono dla stadionu przy Warszawskiej, jednak ta zamontowana będzie później, w ramach planowanej na 2018 rok modernizacji płyty głównej.

To był także czas przygotowań do prowadzenia w latach 2018-2019 wartych wiele milionów projektów, takich jak modernizacja stadionu czy budowa kawiarni nad Bzurą. Ratusz przygotował wnioski, zdobył dofinansowanie, opracował projekty techniczne, ogłosił nawet część przetargów. W 2018 roku na pewno pracy nie zabraknie.

 

ZDANIEM POSŁA MACIEJA MAŁECKIEGO

To był dobry i ważny rok dla Sochaczewa. Nasze miasto rozwija się, a jak wszyscy czytelnicy wiedzą, do rozwoju przydają się pieniądze. Cieszę się, że udało się nam je pozyskać m.in. z rządowych dotacji. Na co? Przede wszystkim 11 mln zł na sochaczewską geotermię, 2,6 mln zł na nowy stadion przy ul. Warszawskiej, czy 7 mln zł na remont parków, przywrócenie mieszkańcom terenów nad Utratą i budowę zielonej kurtyny przy ul. Olimpijskiej. A to przecież tylko kilka przykładów z wielu inwestycji, jakie przeprowadzamy w Sochaczewie.
Przy okazji dziękuję burmistrzowi Piotrowi Osieckiemu, staroście Jolancie Goncie, przewodniczącemu rady miasta Sylwestrowi Kaczmarkowi, przewodniczącemu rady powiatu Andrzejowi Kierzkowskiemu, wraz z radnymi Prawa i Sprawiedliwości i koalicyjnego Sochaczewskiego Forum za dobrą współpracę. Razem mamy wspólny cel: dbać o miasto, żeby było dobrym i przyjaznym miejscem do życia. A każde, nawet najmniejsze przedsięwzięcie, które poprawia życie mieszkańców, jest ważne.
Nowy rok, jeśli chodzi o inwestycje, będzie przełomowy. Bo tak chyba mogę określić budowę nowego mostu na Bzurze. Mieszkańcy czekają na niego od wielu lat. A ja mam osobistą satysfakcję, bo kilkanaście lat temu jeszcze jako radny i przewodniczący sochaczewskiej rady miasta zabiegałem o nową przeprawę.
Wszystkim mieszkańcom Sochaczewa za pośrednictwem „Ziemi Sochaczewskiej” składam najlepsze życzenia pomyślności i sukcesów w nowym 2018 roku.

ZDANIEM BURMISTRZA PIOTRA OSIECKIEGO

W 2017 roku sochaczewski boom inwestycyjny rozkręcił się na dobre. W ponad 50 punktach miasta prowadziliśmy prace modernizacyjne. Do tego trzeba dodać inwestycje wojewódzkie, powiatowe i rządowe. W 2018 roku jeszcze podkręcimy tempo. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że te prace udało się przeprowadzić. Bo na sukces pracuje zespół ludzi. Zanim koparka wjedzie na ulicę, musimy przecież inwestycję zaplanować, uzyskać projekt, wszelkie pozwolenia, finansowanie, wreszcie wyłonić w przetargu wykonawcę. Potem trzeba z tym wykonawcą współpracować – to nigdy nie jest łatwe, bo na każdej budowie pojawiają się mniejsze lub większe problemy. W tym roku była to np. zła pogoda. Na koniec trzeba inwestycję rozliczyć – gdy jest ona prowadzona z dofinansowaniem zewnętrznym, bywa to skomplikowane. Dlatego jeszcze raz dziękuję wszystkim służbom miasta, powiatu i województwa za współpracę, wsparcie i zaangażowanie. Szczególne słowa podziękowania za wsparcie oczywiście należą się ministrowi Maciejowi Małeckiemu. Radny wojewódzki Adam Orliński to kolejna osoba, która bardzo nam pomaga. Dziękuję za wspaniałą współpracę pani staroście Jolancie Goncie, radnym Rady Miasta i Powiatu. Dla mnie bardzo ważne jest wsparcie obu koalicyjnych klubów tj. Sochaczewskiego Forum i PiS. Chciałbym jednak podkreślić, że zdecydowaną większość decyzji Rada Miasta podejmuje jednogłośnie, co oznacza, że nasze działania popierają też radni nienależący do koalicji. To pokazuje, że nasze najważniejsze hasło – współpraca – to naprawdę nie jest slogan.