Zwolnij na trasie żyrardowskiej

0
77

zyrardowskaja

Do końca tego roku Inspekcja Transportu Drogowego zyska nowe narzędzie do walki z piratami drogowymi. Mowa o systemie odcinkowego pomiaru prędkości. Również w okolicach Sochaczewa, na drodze nr 50, pojawiła się instalacja tego systemu. 

Odcinkowy pomiar prędkości, najprościej mówiąc, jest systemem kamer zamieszczonych na początku i na końcu mierzonego dystansu. Podłączony do nich komputer, po przekazaniu obrazu numeru rejestracyjnego z kamer, oblicza średnią prędkość na odcinku. Nic nie da zwalnianie tuż przed kamerami, jak przed fotoradarami. Jeśli pokonamy dany odcinek drogi zbyt szybko, mandat nas nie ominie.

Wiosną 2015 roku rozpoczęła się instalacja 29 roboczych zestawów na polskich drogach. Trzy pomiary trafiły na krajową 50. W okolicach Sochaczewa system obejmie 2,9 km – zacznie się na wysokości jednostki wojskowej w Bielicach, a zakończy przed skrzyżowaniem z obwodnicą. Odcinek będzie opatrzony niebieskim znakiem „Kontrola prędkości – fotoradar” oraz znajdującą się pod nim tabliczką „Kontrola średniej prędkości na odcinku 2,9 km”.

Trzeba przyznać, że taki system jest w Polsce potrzebny. Nasze drogi wciąż należą do najniebezpieczniejszych w Europie. Poprawiająca się, również w Sochaczewie, infrastruktura drogowa sprawia, że przybywa przypadków łamania ograniczenia prędkości.

Jak dowiedzieliśmy się w Wydziale Analiz Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, system uruchomiony zostanie do końca 2015 roku. Dokładna data nie jest podawana, ze względu na to, że administrator nie chce rezygnować z prewencyjnego charakteru, jaki posiada sama instalacja, nawet przed jej uruchomieniem. Pewnym jest, że w styczniu przyszłego roku odcinkowy pomiar prędkości będzie działał w całym kraju.

Już niedługo dowiemy się, czy instalacja przekona kierowców do szczególnego przestrzegania przepisów. Będziemy monitorować sprawę i informować o pierwszych efektach działania systemu. (seb)

„Ziemia Sochaczewska”