Zwycięstwo Paprotni w powiatowych zawodach strażackich

0
72

Z ogromną przyjemnością starosta Jolanta Gonta wręczyła kluczyki do samochodu zwycięskiej drużynie OSP z Paprotni za zajęcie I miejsca w powiatowych zawodach sportowo-strażackich, które odbyły się w minioną niedzielę 17 września, na stadionie gminnym w Rybnie. Wśród ekip żeńskich zwyciężyła drużyna dziewcząt z OSP w Rybnie. Mimo deszczowej pogody nie brakowało gorącego dopingu i wielu pozytywnych emocji.

Powiatowe zawody strażackie na terenie naszego powiatu odbywają się co dwa lata. Ostatnie rozegrano w 2015 roku, wtedy wygrała drużyna OSP Paprotni, która tym samym zagwarantowała sobie udział w tegorocznych zawodach obok najlepszych drużyn wyłonionych w eliminacjach gminnych. Tym samym drużyna z Paprotni, która w najbliższą sobotę będzie obchodzić jubileusz 100-lecia istnienia, pokazała, że jest najlepszą jednostką wśród ochotniczych straży pożarnych w powiecie. W tym roku ponownie zwycięski puchar powędrował do Paprotni. Drużyny walczyły dodatkowo o cenną nagrodę – samochód osobowy podarowany przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej, było o co powalczyć. Strażacy z Paprotni odbierając puchar z rąk posła Macieja Małeckiego i kluczyki do auta z rąk Jolanty Gonta, starosty – podziękowali za nagrodę, jednak postanowili, że pojazd sprzedadzą… a uzyskane środki przeznaczą na rehabilitację byłego komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie – Pawła Kubiaka.

Zawody, składały się z dwóch konkurencji, typowo pożarniczych tj. sztafety pożarniczej, czyli bieg – 7×50 m z przeszkodami. Druga konkurencja to ćwiczenia bojowe. Oprócz drużyn seniorów, wystartowały w swych kategoriach dodatkowo drużyny młodzieżowe a także kobiece jednostki ochotnych straży pożarnych.

Podczas sportowego wydarzenia w Rybnie odbyła się loteria, zbiórka datków pieniężnych przeznaczonych na rehabilitację byłego Komendanta Powiatowego PSP w Sochaczewie, st. bryg. w st. spocz. Pawła Kubiaka. Organizatorem zbiórki było OSP Rybno. Można też było wspomóc zbiórkę i np. odbyć lot helikopterem nad gminą – chętnych nie brakowało.

Organizatorem zawodów była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej we współpracy z jednostkami OSP z terenu powiatu – na czele z Zarządem Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Sochaczewie. Stąd też na zawodach nie mogło zabraknąć st. bryg. Piotra Piątkowskiego, komendanta powiatowego PSP w Sochaczewie, jego zastępcy Wiesława Gorzkiego i Andrzeja Tkaczyka, prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Sochaczewie. Przybyli też samorządowcy, którzy dopingowali swoje drużyny.

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji powiatowych zawodów strażackich. Niestety, pogoda nam nie dopisała, ale mimo to widać było jak wspaniałe mamy drużyny, zarówno młodzieżowe, jak i dorosłych. Możemy czuć się bezpieczni mając takich szybkich, sprawnych strażaków w naszym powiecie – mówiła na zakończenie imprezy Jolanta Gonta.

Starostwo Powiatowe w miarę swoich możliwości wspiera jednostkę powiatową straży pożarnej, uzyskując m.in. dofinansowanie do umundurowania strażackiego, jak miało to miejsce niedawno; ale także wspiera działania profilaktyczne przeznaczając np. środki na konkurs wiedzy pożarniczej.

Obok starosty, samorząd powiatowy na zawodach w Rybnie reprezentował Tadeusz Głuchowski, wicestarosta oraz Bożena Samson, członek Zarządu Powiatu, która też wręczała puchary najlepszym strażakom.

Klasyfikacja końcowa:

Młodzieżowe drużyny jednostek strażackich

 1. Młodzieżowa drużyna pożarnicza Budki Piaseckie
 2. Młodzieżowa drużyna pożarnicza OSP Nowa Sucha
 3. Młodzieżowa drużyna pożarnicza Szymanów
 4. Młodzieżowa drużyna pożarnicza Śladów

 

Kobiece drużyny OSP

 1. OSP Rybno
 2. OSP Nowa Sucha
 3. OSP Budki Piaseckie
 4. OSP Kozłów Szlachecki

 

Zawody drużynowe seniorów

 1. OSP Paprotnia
 2. OSP Rybno
 3. OSP Szymanów
 4. OSP Nowa Sucha
 5. OSP Brzozów
 6. OSP Wólka Smolana
 7. OSP Janaszówek

Nie startowała drużyna z gminy Młodzieszyna.

Zawody strażackie były także okazją do podziękowania jednostce OSP Brzozów za pomoc w poszukiwaniu zaginionego mężczyzny. Podziękowania te skierował Michał Safjański, sochaczewski komendant powiatowy policji a list wręczył Andrzejowi Kalisiakowi, dowódcy OSP Brzozów – Paweł Dubielecki, naczelnik wydziału ruchu drogowego KPP.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie