1.IX – Warsztaty w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego!

0
18

 

 

Muzeum Mazowieckie w Płocku serdecznie zaprasza na Warsztaty Rodzinne w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim.

 

Już 1 września (niedziela) w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, będącym oddziałem Muzeum Mazowieckiego w Płocku, odbędą się warsztaty rodzinne.

Program:

10:30-11:30 Pióro, kałamarz, papier – prezentacja (Natalia Jarząbkowska)

11:30 – 16:30 Warsztaty:

– pisanie gęsim piórem (Natalia Jarząbkowska)

– kaligrafia (Dorota Letachowicz)

– recyklingowe okładki na zeszyty i podręczniki (Monika Deja)

W Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim naprzeciwko kościoła, w budynku dawnej szkoły odtworzona została sala lekcyjna, w której po wojnie do 1975 roku uczyły się miejscowe dzieci w klasach od I do IV. Wśród licznych odwiedzających nas gości są jej absolwenci, którzy nierzadko ze szklącymi się oczami wspominają swoją edukację. To „ich szkółka”, „ich ławki”, w których siedzieli z kolegami i koleżankami, z którymi stawiali też swoje pierwsze kroki w pisaniu stalówką. Zainspirowani m.in. tymi wspomnieniami zapraszamy w ostatni dzień wakacji (1 września) na rodzinne warsztaty pisania gęsim piórem i stalówką oraz wykonywania recyklingowych okładek na zeszyty i podręczniki. Materiały do kaligrafii oraz na wykonanie okładek zapewnia organizator. Proszę zabrać ze sobą zeszyty lub książki.

Pergamin… kałamarz… inkaust – to pojęcia coraz bardziej abstrakcyjne dla dzieci i młodzieży. Prezentacja połączona z warsztatem pisania gęsim piórem przybliży uczestnikom sposób, w jaki dawniej powstawały m.in. dokumenty. Materiałami pomocniczymi będą podstawowe przybory pisarskie używane w średniowieczu. Zajęcia poprowadzi Natalia Jarząbkowska, pracownik Działu Edukacji i Promocji Muzeum Mazowieckiego w Płocku, która od prawie dwóch lat zajmuje się edukacją muzealną oraz organizacją imprez, a także promocją.

Podczas warsztatów kaligraficznych przeniesiemy się w świat tradycyjnych stalówek, atramentu i pięknych liter. Każdy uczestnik, pod okiem kaligrafa, będzie mógł stworzyć krótki tekst w wybranym przez siebie stylu. To dobra okazja, by zacząć przygodę ze sztuką pisania. Zajęcia poprowadzi Dorota Letachowicz. Od kiedy odkryła pasję do liter kilka lat temu, kaligrafia i liternictwo stały się jej sposobem na życie. Prowadzi warsztaty oraz pokazy kaligrafii w całej Polsce. Jest współzałożycielem Warszawskiego Domu Kaligrafii, stowarzyszenia promującego piękne pismo odręczne.

Jedną z idei naszego skansenu jest działalność w duchu slow life. A ta sztuka uważnego życia polegająca na „zwolnieniu” w różnych dziedzinach dotyczy także świadomego ograniczania ilości nowo produkowanych dóbr. W trakcie organizowanych już u nas imprez plenerowych można było wziąć udział w różnych warsztatach recyklingowych, m.in. wykonywania drewnianych zabawek, piłeczek odpustowych czy prostych instrumentów. Tym razem, dzień przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego będziemy robić recyklingowe okładki, z wykorzystaniem tego co już mamy, nie musimy więc kupować. Zwracamy tym samym uwagę na piramidę potrzeb kupujących, w której od dołu znajdujemy właśnie „use what you have” (wykorzystaj to, co masz), wyżej „borrow” (pożycz) następnie „swap” (wymień się), „thrift” (kup używane), „make” (zrób) i na samym szczycie dopiero „buy” (kup). Zajęcia poprowadzi Monika Deja, autorka i realizatorka projektów społecznych i ekologicznych, od ponad 16 lat pracuje w Stowarzyszeniu Ekologiczno-Kulturalnym ZIARNO jako edukator i koordynator projektów. Posiada doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą (zajęcia o różnorodności owadów i rozwijające kreatywność) oraz z dorosłymi (kursy szkoły ludowej dla mieszkańców wsi). Współzałożycielka mini rezerwatu trzmieli BOMBUS, członek Rady Lokalnej Grupy Działania Aktywni Razem.

Więcej informacji:

Magdalena Lica-Kaczan

Kustosz

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

skansen@muzeumplock.eu