„100 minut żywej historii na 100-lecie Niepodległości” na wąskotorówce

0
22

11 listopada 1918 r. spełnił się najpiękniejszy sen pokoleń Polaków. Po 123 latach niewoli odrodziła się wolna Rzeczpospolita. Złożyło się na to wiele czynników. A jakich? O tym będą mogli się przekonać wszyscy, którzy wezmą udział w wyjątkowych zajęciach, zaplanowanych w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. 

100 minut żywej historii na 100-lecie Niepodległości, to lekcja do przeprowadzenia której wykorzystana zostanie inscenizacja, zrealizowana we wnętrzu zabytkowego wagonu osobowego. Historyczne postaci, specjalnie dla uczestników, zrekonstruują podpisanie rozejmu pokojowego w Compiegne, kończącego I wojnę światową, a będącego jednocześnie kamieniem milowym w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Druga część zajęć pn. Sochaczew i jego droga do wolności – wybrane zagadnienia, odbędzie się w sali dydaktycznej Centrum Edukacyjno-Turystycznego i dotyczyć będzie odzyskania niepodległości w ujęciu lokalnym. W ramach trzeciej części zajęć zaprosimy do udziału w Muzealnej Grze Terenowej w skansenie pt. W poszukiwaniu Bryki Marszałka Piłsudskiego, dzięki której w ciekawy sposób będzie można się zapoznać z taborem kolejowym związanym z okresem sprzed 100 lat, gdy Polska odzyskała niepodległość. Lekcja ma na celu poszerzenie wiedzy na temat odbudowy państwowości polskiej i to zarówno z perspektywy ogólnokrajowej, jak i sochaczewskiej. Przybliżona zostanie również historia polskiego kolejnictwa, które w odzyskaniu niepodległości odegrało istotną rolę.

Przebieg zajęć:
1. Inscenizacja historyczna w zabytkowym wagonie pn. Podpisanie rozejmu pokojowego w Compiegne.
2. Lekcja w sali edukacyjnej Centrum Edukacyjno-Turystycznego pn. Sochaczew i jego droga do wolności” – wybrane zagadnienia.
3. Muzealna Gra Terenowa w skansenie pt. W poszukiwaniu Bryki Marszałka Piłsudskiego.

Zajęcia przeznaczone są dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Cena lekcji muzealnej wynosi 20 zł od uczestnika. Minimalna frekwencja grupy to 22 osoby. Opiekunom grup przysługuje wstęp bezpłatny. Zapisów na lekcję dokonuje Dział Promocji i Marketingu Stacji Muzeum w Warszawie pod nr tel. 22 620 04 80 w. 112 lub adresem e-mail promocja@stacjamuzeum.plAby wziąć udział w zajęciach konieczne jest wcześniejsze dokonanie rezerwacji.

Terminy lekcji: 28 listopada, 5 grudnia, 12 grudnia i 19 grudnia. Lekcje będą odbywać się w godzinach: 10:00, 10:50, 11:30, 12:15 oraz 13:00.

Serdecznie zapraszamy!

Monika Szymańska
Łukasz Popowski

asystenci muzealni
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Fot. Stacja Muzeum w Warszawie