100 lat Niepodległej na Ziemi Sochaczewskiej

0
37

W tym roku minie 100 lat od odzyskania Niepodległości przez Polskę. I stąd właśnie wydarzenie to będzie tłem do corocznych obchodów. Rok 2018 został ustalony przez Sejm RP jubileuszowym – 100-lecia Niepodległej Polski. Również na terenie Ziemi Sochaczewskiej poprzez różne wydarzenia kulturalne i sportowe, obchody te będą miały swój niemały akcent.

Jubileuszowe wydarzenia, które odbędą się na terenie naszego powiatu, jak zaznacza Jolanta Gonta, starosta sochaczewski, powinny odwoływać się nie tylko do lokalnego „patriotyzmu życia codziennego”, ale też prostych codziennych wartości, których przestrzeganie także jest przejawem patriotyzmu. Przed nami ważna lekcja historii. Stąd w sposób szczególny, w te działania, zaangażowane zostały szkoły, dla których organem prowadzącym jest powiat. Nasze jednostki już pracują nad tym, w jaki sposób godnie uczcić tę rocznicę. – To bardzo ważna data w historii naszego kraju, dlatego też jubileusz musi być odpowiednio zaznaczony. Odzyskanie przez Polskę Niepodległości to radosna data, i tak też powinniśmy tę rocznicę świętować, bo dziś Polska to wolny, demokratyczny i bezpieczny dom dla nas, Polaków. Dlatego też powiat sochaczewski i sam urząd Starostwa Powiatowego w Sochaczewie a także powiatowe jednostki podległe planują już wydarzenia związane z tą rocznicą. Wszystkie nasze szkoły ponadpodstawowe zaangażowały się w te przygotowania i zaplanowały już wydarzenia, które zorganizują w 2018 r. W ten czas wpisuje się bardzo dobrze uroczystość 20-lecia samorządu powiatowego, a tę zaplanowaliśmy na niedzielę, 7 października 2018 roku – mówi Jolanta Gonta, starosta sochaczewski.

Miejskie i powiatowe placówki przedstawiły już propozycje wydarzeń, które zamierzają zorganizować w ramach obchodów. Będą wydarzenia sportowe, konkursy, koncerty, spektakle, prelekcje, wykłady, wystawy, rekonstrukcje, wystawy.

Każda z pięciu szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat przygotowała konkursy dla młodzieży. I tak, na przykład Zespół Szkół Ogólnokształcących w Sochaczewie zorganizuje konkurs recytatorski „Wolności pragnę ponad wszystko!”, wykona też kotyliony i śpiewniki na uroczystości 11 listopada 2018 r., które odbędą się na placu Kościuszki w Sochaczewie. Ponadto, uczniowie tej szkoły będą koordynatorem akcji szycia flagi narodowej, która następnie zawiśnie na jednym z budynków użyteczności publicznej w Sochaczewie.

Powiatowy Zespół Edukacji w Sochaczewie wspólnie z ZS RCKU zorganizują XIII edycję konkursu fotograficznego „Najpiękniejsza jest moja mała Ojczyzna”, tym razem kategorie będą dotyczyć symboli i motywów związanych z odzyskaniem Niepodległości na Ziemi Sochaczewskiej. Z kolei Zespół Szkół im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie przygotowuje konkurs na plakat „Wielcy kreatorzy Niepodległej Polski”. Konkurs zakładać będzie jedną wspólną kategorię: grafikę komputerową, prace plastyczne (rysunek, szkic, farba itp.), collage czy mieszane. Zespół Szkół im. J. Iwaszkiewicza zachęci klasy gastronomiczne, również spoza naszego powiatu, do udziału w konkursie kulinarnych „O mój rozmarynie…”.  Natomiast ZS CKP planuje przygotować Powiatowy Niepodległościowy Turniej Tenisa Stołowego a także Grę Uliczną o Niepodległość dla młodzieży.

Powiatowy Zespół Edukacji zorganizuje Powiatowy Turniej Sportowy Piłki Ręcznej chłopców i dziewcząt.

Wymienione turnieje sportowe oraz konkursy skierowane będą do młodzieży z ostatnich klas szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadpodstawowych. Już dziś zachęcamy do śledzenia strony internetowej www.powiatsochaczew.pl a tam zakładki KONKURSY, gdzie zamieszczane będą regulaminy ww. konkursów oraz strony internetowej  www.1918.sochaczew.pl .