100 tysięcy na usuwanie eternitu

0
120

usuwanie eternitu

Wkrótce z terenu miasta zniknie ponad 150 ton płyt zawierających rakotwórczy azbest. Z programu skorzysta 66 rodzin. W ostatnich dniach burmistrz otrzymał z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie 85,5 tys. zł dotacji na usuwanie eternitu z prywatnych posesji. Akcja przeprowadzona zostanie jeszcze w tym roku.

Przed laty eternit uznano za idealny materiał dla szybko rozwijającego się budownictwa jednorodzinnego – był tani w produkcji, łatwy w transporcie, trwały, odporny na warunki atmosferyczne. Dziś ten spadek po PRL-u to tysiące ton azbestu na dachach domów, garaży, budynków gospodarczych, które należy bezpiecznie zdjąć (maski na twarz, rękawice), okręcić folią, załadować na samochód i poddać unieszkodliwieniu.

W poprzednich latach nie udało się uzyskać pomocy finansowej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, w tym roku nasz wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Co istotne, dostaliśmy tyle pieniędzy, o ile wystąpił burmistrz, a staraliśmy się o 85% kosztów kwalifikowanych. Do pozyskanych ponad 85 tysięcy dołożymy 15 tys. z własnego budżetu i w ten sposób na realizację programu będziemy mieli łącznie 105,5 tys. zł – mówi z-ca burmistrza Stanisław Wachowski.

Za 105 tysięcy będziemy w stanie usunąć z terenu miasta 153 tony azbestowych płyt. Większość z nich, o wadze 124 ton, już została zdjęta z dachów i zabezpieczona folią. Płyty czekają na transport i zgodne z przepisami unieszkodliwienie – mówi Agnieszka Tomaszewska naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Komunalnymi.

Tam, gdzie właściciele domów prywatnych sami poradzili sobie ze zdęciem eternitu ratusz pokryje koszty zabrania płyt z podwórka, ich transportu i utylizacji. Na posesjach, gdzie azbestowe płyty nadal leżą na dachach, ich usunięciem zajmie się specjalistyczna firma wybrana przez ratusz. Program obejmie łącznie 66 rodzin, bo tyle złożyło stosowne wnioski i dopełniło ściśle określonych formalności.

Nie wystarczy tylko złożyć podanie, bo remont dachu to roboty budowlane, a takie należy zgłosić w starostwie. Procedura obejmuje jeszcze inne elementy, ale o tym szczegółowo rozmawiamy z każdym zainteresowanym udziałem  w programie. Nadal przyjmujemy wnioski, bo liczymy, że w przyszłym roku dostaniemy kolejną dotację i akcję uda się powtórzyć – dodaje A. Tomaszewska.

Na koniec warto przypomnieć, że eternit nie jest groźny dla zdrowia, pod warunkiem, że nikt go nie kruszy, nie łamie, bo w ten sposób uwalnia się rakotwórczy pył. Jeśli chcemy zdjąć płyty z dachu, należy to zadanie powierzyć wyspecjalizowanej firmie.

Urząd Miasta Sochaczew