12.08. recital Charlesa Richarda-Hamelina

0
115
foto: Małgorzata Kazur

Sezon koncertowy w Żelazowej Woli trwa od maja do końca września. W tym czasie, w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 12.00 i 15.00 można wysłuchać recitali w wykonaniu wybitnych polskich i zagranicznych pianistów, przede wszystkim laureatów Konkursów Chopinowskich.

Wstęp na recitale jest możliwy w ramach biletu uprawniającego do zwiedzania Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli.  

 

12 sierpnia

Program

Fryderyk Chopin

Nokturn cis-moll op. posth. nr 20

4 Ballady

 

Charles Richard-Hamelin

Będąc laureatem srebrnego medalu oraz nagrody im. Krystiana Zimermana dla najlepszego wykonania sonaty w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 2015 roku, Charles Richard-Hamelin wyróżnia się jako jeden z najważniejszych pianistów swojego pokolenia. Wygrał również II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Montrealu, a także III nagrodę oraz nagrodę specjalną dla najlepszego wykonania sonaty Beethovena w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Seulu (Korea Płd.). Artysta niedawno otrzymał Ordre des arts et des lettres du Québec oraz prestiżową nagrodę Career Development Award, oferowaną przez kobiecą organizację Women’s Musical Club w Toronto. Wystąpił na różnych prestiżowych festiwalach, m.in.: La Roque d’Anthéron we Francji, Festiwalu Wiosennym w Pradze, Festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie oraz Festiwalu de Lanaudière w Kanadzie. Jako solista Richard-Hamelin wystąpił z różnymi zespołami, m.in. z Orkiestrą Symfoniczną w Montrealu, Orkiestrą Symfoniczną w Toronto, Orkiestrą Symfoniczną w Singapurze, Orkiestrą Symfoniczną w Hiroszimie, Filharmonią Narodową w Warszawie, Orkiestrą Symfoniczną w Quebecu, OFUNAM (Meksyk), Orchestre Métropolitain, National Arts Center Orchestra, Orkiestrą Symfoniczną w Edmonton, Filharmonią w Calgary, Violons du Roy, I Musici de Montréal, Sinfonia Varsovia oraz Filharmonią Poznańską. Grał pod batutą takich renomowanych dyrygentów, jak: Kent Nagano, Vasily Petrenko, Jacek Kaspszyk, Aziz Shokhakimov, Peter Oundjian, Jacques Lacombe, Fabien Gabel, Carlo Rizzi, Alexander Prior, Christoph Campestrini, Lan Shui oraz Jean-Marie Zeitouni. Pochodzący z Lanaudière w Quebecu, pianista kształcił się pod kierunkiem Paula Surdulescu, Sary Laimon, Borisa Bermana oraz André Laplante’a. Jest absolwentem McGill University, Yale School of Music oraz Conservatoire de Musique de Montréal; obecnie współpracuje regularnie z pianistą Jean Saulnier. Debiutujące nagranie solowe artysty, zawierające dzieła z późnej twórczości Chopina, zostało wydane we wrześniu 2015 nakładem wytwórni Analekta i spotkało się z szerokim uznaniem krytyków na całym świecie (Diapason, BBC Music Magazine, Le Devoir) oraz otrzymało Nagrodę Felix (ADISQ). Drugi album, nagrany na żywo w Palais Montcalm w Quebecu z muzyką Beethovena, Enescu oraz Chopina, został wydany na jesieni 2016 roku i spotkał się również z bardzo pozytywnym odbiorem (Gramophone, La Presse, The WholeNote). Najważniejsze wydarzenia sezonu 2017–2018 Charlesa Richard-Hamelina to m.in. trzy tournée po Japonii, nagrania I tomu wszystkich sonat skrzypcowych Beethovena z koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej w Montrealu Andrew Wanem oraz ponad 60 koncertów w Kanadzie, Azji, Europie oraz Stanach Zjednoczonych.

 

Małgorzata Kazur
Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli