0
48

Program corocznego Święta Mieszkańców jest już gotowy, dopięty na przysłowiowy ostatni guzik. Znowu znajdziemy w nim wiele nowych, ciekawych elementów, ale jedno pozostało bez zmian – święto odbędzie się w drugi weekend czerwca.

Prócz występów gwiazd estrady i lokalnych artystów w programie znajdziemy np. teatralne przedstawienia plenerowe, dwudniowy „Jarmark Sochaczewski”, spotkania z lokalnymi autorami oddanych właśnie do druku książek i tomików wierszy, wydarzenia sportowe i wiele innych atrakcji.

Kolejny raz Święto Mieszkańców – Dni Sochaczewa ubarwi fireshow połączony ze spektaklem teatralnym i spektakularnymi efektami wizualnymi. W piątkowy wieczór 7 czerwca powróci Festiwal Teatrów Ulicznych.

Będzie ogień
W ubiegłym roku przed sochaczewską publicznością wystąpił Teatr Ognia Avatar  z Legnicy. Jego dynamiczny pokaz podbił serca widzów. W tym roku, również na pl. Kościuszki, swój pokaz będzie miał Teatr Ognia Bohema. To istniejący od 2010 roku profesjonalny zespół tancerzy, wykonujący pokazy i spektakle fireshow na terenie całej Europy.

Artyści   zaprezentują popisy   aktorsko-taneczne związane z ujarzmianiem ognia i pirotechniką. Sochaczewianie będą mogli zobaczyć ich interpretację znanej legendy o Mistrzu Twardowskim, który musi odbyć podróż do piekła, do samego diabła Boruty, aby odzyskać podpisany przez siebie cyrograf. Tylko w ten sposób może rozwiązać zawartą umowę. Jednak droga do czeluści piekielnych nie jest łatwa, czeka nań wiele zagrożeń, pułapek i pokus. Na koniec dochodzi do finałowej walki pomiędzy szlachcicem a Borutą.

W trakcie półgodzinnego pokazu aktorzy Teatra Ognia Bohema używają najróżniejszych narzędzi ogniowych, kuglarskich i pirotechnicznych.   Pokaz wzbogacony zostanie o elementy… płonącej scenografii! Tłem całej opowieści będzie muzyka filmowa, folkowa, etniczna oraz narracja lektora.

Dekada z zabytkową motoryzacją
Już od dziesięciu lat sochaczewianie mają możliwość podziwiania zabytkowych pojazdów, skarbów światowej motoryzacji. Obecnie impreza na tyle wpisała się w coroczne obchody Święta Mieszkańców – Dni Sochaczewa, że wielu nie wyobraża sobie jej bez możliwości zobaczenia   oryginalnych samochodów i jednośladów „z duszą”.

Tym razem X Zlot Zabytkowej Motoryzacji i Rajd im. Księcia Władysława Druckiego-Lubeckiego rozpocznie się w sobotni poranek 8 czerwca (godz. 9:00) na terenie Muzeum Kolei Wąskotorowej przy ul. Licealnej 18. Rejestracja potrwa pół godziny, bo już na 9:30 zaplanowano oficjalne otwarcie zlotu i rajdu. Pierwsza załoga wystartuje o godz. 10:50. Około 11:00 na parkingu przy Starostwie Powiatowym odbędzie się próba sportowa. Między 11:30 a 13:00 przy stacji PKP w Teresinie trwać będzie Konkurs Elegancji. Ogłoszenie wyników rajdu i rozdanie nagród zaplanowano na godz. 18:00 w Dworze w Strzyżewie.

Agnieszka Poryszewska
agnieszka.poryszewska@sochaczew.pl

poniżej:

Program Święta Mieszkańców – Dni Sochaczewa 5- 9.06.2019 r.

.

 

Środa 5 czerwca

 

Hotel Chopin, ul. R.Traugutta 21

19.00 – Sochaczewskie Spotkania z Chopinem i Ogólnopolski Festiwal Akordeonowy Harmonia Esspresiva. Koncert Dariusza Świnogi.

VIII Festiwal Muzyki Akordeonowej „Harmonia Espressiva” im. prof. Jerzego Jurka organizowany przez sochaczewska szkołę muzyczną odbywać będzie się w dniach 5 – 6 czerwca. Podczas środowego koncertu wystąpi Dariusz Świnoga, wybitny wirtuoz akordeonu. W 1991 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka. Chopina w Warszawie. Laureat międzynarodowych konkursów akordeonowych. Nagrał muzykę do filmów takich jak m. in.  „Man is a Woman”  czy „Idealny facet dla mojej dziewczyny”. Solista Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Współpracuje z teatrami Narodowym oraz Syrena, a także Filharmonią Narodową w Warszawie.

 

Czwartek 6 czerwca

Kramnice Miejskie ul. 1 Maja 21

11.00 – Ogólnopolski Konkurs Plastyczny im. W. Ślewińskiego „Kocham Polskę” – Miejska Biblioteka Publiczna, Stowarzyszenie im. Władysława Ślewińskiego

Temat konkursu to „Kocham Polskę…Oblicze Polskiej Ziemi”. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują: TVP Kultura , TVP Historia , TVP 3 Warszawa, Radio Sochaczew, Radio Victoria, Radio dla Ciebie. Konkurs odbywa się pod Patronatem Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplomy i nagrody główne ufundował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Prace laureatów konkursu, których poznamy 6 czerwca, będzie można podziwiać na wystawie pokonkursowej, która potrwa do 1 września 2019 r. w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sochaczewie.

 

Piątek 7 czerwca

Plac Tadeusza Kościuszki

15.45 – Podniesienie flagi miasta na maszt, hejnał Sochaczewa, otwarcie wystawy
na placu Tadeusza Kościuszki  „I love Sochaczew”

Podniesienie flagi na maszt to symboliczna inauguracja Święta Mieszkańców-Dni Sochaczewa. Zaraz potem trębacz wykona hejnał miasta, a na placu Kościuszki otwarta zostanie wystawa unikatowych fotografii. Pokazują one zarówno zabytki miasta, pejzaże, jak i ważne wydarzenia lokalne. Każda z wyeksponowanych plansz obrazować będzie je nietypowo – i z innej niż przywykliśmy perspektywy, np. z lotu ptaka lub w zbliżeniu.

 

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą

16.00 – Uroczysta sesja Rady Miejskiej Sochaczewa. Koncert Mundurowego Zespołu Wokalno – Instrumentalnego ,,Patria”

„Patria”, pod dyrekcją Arkadiusza Mamcarza, działa w Sochaczewskim Centrum Kultury od 2016 r. Jej skład stanowią zarówno amatorzy, jak i zawodowi muzycy w różnym wieku. Specjalizuje się w pieśniach o tematyce patriotycznej i wojskowej. Wybór „Patrii” nie jest przypadkowy, gdyż w tym roku Sochaczew świętuje 80 rocznicę wybuchu Bitwy nad Bzurą.

– Wystawa „Sztandary i proporce w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą”.

Ekspozycję stworzą zbiory własne muzeum. Najstarszy ze sztandarów, należący do ówczesnej straży pożarnej, pochodzi z roku 1882. Najnowsze pochodzą z okresu PRL. Wystawa mieć będzie charakter okazjonalny i zwiedzać będzie ją można tylko w czasie Święta Mieszkańców.

– Inauguracja działalności Sochaczewskiego Punktu Informacji Turystycznej.

Sochaczewski Punkt Informacji Turystycznej powstanie w muzeum ziemi sochaczewskiej. W jednym miejscu będzie można otrzymać komplet informacji dotyczących tego, co warto odwiedzić oraz jakie wydarzenia odbędą się w mieście i jego okolicach. W punkcie znajdą się bowiem materiały promocyjne nie tylko przygotowane przez ratusz, ale też przez partnerów, którzy chcą z nim współpracować. Wśród nich znaleźli się m.in. Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Dwór w Strzyżewie, Hotel Chopin, Pałac w Sannikach, Parafia pw. św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie, Muzeum Kolei Wąskotorowej czy Browar Socho. Już tego lata ich wspólna oferta trafi do wakacyjnego folderu, który będzie dostępny właśnie w Sochaczewskim Puncie Informacji Turystycznej. Kompletna oferta dotyczyć będzie całego naszego regionu. Wszystkie materiały i foldery dostępne w SPIT będzie można pobrać za darmo. Punkt informacyjny będzie czynny od wtorku do niedzieli, w godzinach pracy muzeum.

 

Kramnice Miejskie, ul. 1 Maja 21

19.00

– Krwiodawcy Ziemi Sochaczewskiej

Klub Honorowych Dawców Krwi Ziemi Sochaczewskiej podsumuje swoją działalność, przyjaciołom klubu wręczone zostaną podziękowania, a najbardziej zasłużonych dawcom krwi specjalne odznaki

– Prezentacja dorobku sochaczewskich literatów ze Stowarzyszenia Atut. Recytacje – Tadeusz Chudecki. Koncert zespołu wokalnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod dyrekcją Jolanty Kawczyńskiej. Prezentacja wystawy poplenerowej „Zabytki Sochaczewa”.

Wiersze naszych literatów czytał będzie aktor Tadeusz Chudecki, związany m. in. z warszawskim  Teatrem Kamienica. Jest on znany z ról w filmach takich jak „Miasto 44”, „Dolina Issy”  czy „CK Dezerterzy”. Wystąpił również w licznych serialach. Na małym ekranie oglądać można było go np. w „Ojcu Mateuszu”, „M jak Miłość”, „Barwach Szczęścia”. Goście zobaczyć będą mogli również wystawę prac plastycznych członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

 

Plac Tadeusza Kościuszki

22.00 – Festiwalowy teatr ognia – Wieczór światłem i ogniem malowany. Zespół teatralny „Sarmata”.

Zespół działa od roku 1997. Od tego czasu zrealizował ponad tysiąc eventów historycznych. W trakcie pokazu aktorzy używają najróżniejszych narzędzi ogniowych, kuglarskich i pirotechnicznych.   Pokaz wzbogacony zostanie o elementy… płonącej scenografii! Tłem całej opowieści będzie muzyka filmowa, folkowa, etniczna oraz narracja lektora.

 

Sobota 8 czerwca

Muzeum Kolei Wąskotorowej  Stacja Muzeum ul. Licealna 18

9.00 – Otwarcie X Zlotu Zabytkowej Motoryzacji i Rajdu im. Ks. Władysława Druckiego- Lubeckiego. Wystawa pojazdów zabytkowych.

Już od dziesięciu lat sochaczewianie mają możliwość podziwiania zabytkowych pojazdów, skarbów światowej motoryzacji. Wielu nie wyobraża sobie Dni Sochaczewa bez możliwości zobaczenia oryginalnych samochodów i jednośladów „z duszą”. Na 9:30 zaplanowano oficjalne otwarcie zlotu i rajdu. Pierwsza załoga wystartuje o godz. 10:50. Około 11:00 na parkingu przy starostwie powiatowym odbędzie się próba sportowa. Między 11:30 a 13:00 przy stacji PKP w Teresinie trwać będzie Konkurs Elegancji. Ogłoszenie wyników rajdu i rozdanie nagród zaplanowano na godz. 18:00 w Dworze w Strzyżewie. W zlocie weźmie udział około 70 ekip.

 

Świętowanie w Chodakowie – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Chopina 101

12.00 – V Mistrzostwa Polski w podciąganiu na drążku i pompkach

Organizowane przez MOSiR, przy współpracy z grupą specjalizującą się w kalistenice – Push&Pull Team, to wyjątkowa impreza sportowa, w której co roku uczestniczą siłacze z całej Polski.

9.00 – Turniej siatkówki plażowej

Otwarty turniej o Puchar Burmistrza odbędzie się na dwóch boiskach na terenie stadionu Bzury. Zapisy drużyn przyjmuje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

 

Hala sportowa, Szkoła Podstawowa nr 4

Spotkanie z Lotką – Zabawy i Turniej w Badmintona

8 czerwca w ramach obchodów Dni Sochaczewa w Szkole Podstawowej nr 4 w Sochaczewie zostanie zorganizowane spotkanie z lotka. Na przygotowanych kortach do badmintona dla dzieci ich opiekunów i dorosłych będzie wiele atrakcji. Na początku będzie wyjaśnienie zasad gry w Badmintona oraz poruszania się po korcie a następnie uczestnicy będą rywalizować w konkurencjach sprawnościowych związanych z Badmintonem.

Po zabawie z lotką zostanie rozegrany mini turniej w badmintona.

Kategorie turnieju:
– single dzieci
– singiel młodzież
– singiel kobiet
– singiel mężczyzn A (zaawansowani)
– singiel mężczyzn B (pierwszy kontakt)
– gry podwójne (drużyna składa się z zawodnika zaawansowanego i zawodnika z pierwszego kontaktu)

(Zapisy na turniej w dniu imprezy)

Planowany program:
10:00-12:00 zabawy z lotką
12:00-15:00 Turniej

 

Hala sportowa, przy ul. Kusocińskiego 2

10.00 – 18.00 – Turniej Koszykówki – WKZ MOSiR Sochaczew

VII Międzynarodowy Turniej Oldboyów w Koszykówkę im. Jacka Badory to impreza, w której rywalizują zawodnicy m.in. z Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Białorusi. Każdego roku gospodarze, sochaczewski Basket, prowadzony przez trenera Adama Hilchena, wystawia również swoją reprezentację.

 

Plac Tadeusza Kościuszki

11.00, 12.15, 13.30, 14.45, 16.00 –  zwiedzanie Sochaczewa czerwonym piętrusem

Atrakcyjne, godzinne wycieczki z przewodnikiem muzealnym, odbywać będą się charakterystycznym czerwonym autobusem znamy z filmów, telewizyjnych newsów czy reportaży z Londynu. Przejażdżki będą bezpłatne.

 

15.00 – Największy herb Miasta i najdłuższy obraz Miasta – Sochaczewskie Centrum Kultury.

Zebrani goście wspólnie kolorować będą puzzle, z których powstanie herb miasta oraz obraz. Przekonamy się, jak mieszkańcy, w tym najmłodsi, widzą  swoje miasto, które jego elementy uznają za charakterystyczne, piękne, godne pochwalenia się nimi w kraju czy na świecie.

 

16.00 – Festiwal Chorągwi – pokaz Gwardii Gryfa, Amatum Sbandieratori – taniec
z chorągwiami.

Gwardia Gryfa to dwudziestoosobowy zespół zrzeszający młodych i twórczych wrocławian. Jest jedyną grupą w Polsce specjalizującą się w realizacji pokazów inspirowanych sbandieratori – widowiskową, włoską sztuką żonglerki chorągwiami. Pod znakiem ognistego gryfa swoje umiejętności rozwijają jednak nie tylko atletycznie zbudowani chorągwiarze, ale także tancerki i zabawni animatorzy.

 

16.30 – Formowanie pochodu i przemarsz ulicami miasta (ul. Warszawską w kierunku MOSiR) – Parada poświęcona w tym roku zostanie fladze miasta, jej barwom i symbolice. W paradzie wezmą udział m.in. Orkiestra Dęta Sochaczew – dyrygent Justyna Piątkowska – Duraj, zespoły Sochaczewskiego Centrum Kultury, harcerze, wykonawcy festiwalowi, zastępy chorągwi „Dworski Orszak”, mieszkańcy Sochaczewa i zaproszeni goście ( w tym z miast bliźniaczych).

 

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Warszawska 80

 

10.00-18.00

Miasteczko zdrowia – pomiar cholesterolu i glukozy, pomiar ciśnienia, wywiad określający czynniki ryzyka choroby niedokrwiennej serca oraz zawału mięśnia sercowego, wykonywanie badań EKG, porady dietetyka.

 

Jarmark Sochaczewski :

prowadzenie Aleksandra Skwira i Daniel Janiak

14.00-19.00

 • Festiwal Foodtracków
 • Strefa NGO – prezentacja dorobku sochaczewskich organizacji pozarządowych
 • Miasteczko ruchu drogowego
 • Strefa animacji rodzinnych, czyli Piknik rodzinny z elementami profilaktyki prozdrowotnej.

Cała rodzina będzie miała możliwość spędzenia czasu na wspólnej, twórczej zabawie. W przyjemny i radosny sposób udowodnimy, jak ważne jest, aby być razem, zdrowo i przyjemnie spędzać czas. Na rodziny czekać będzie m.in.

– strefa klocków drewnianych i jenga –  to około 25 tys. klocków rozwijających kreatywność i fantazję budowniczych

– strefa klocków Lego i Duplo – uczestnicy będą nauczyć się podstaw tworzenia konstrukcji, zrozumieją jak działają narzędzia, spróbują swoich sił jako budowniczowie i mali mechanicy

– strefa wideogracza – to stanowiska z komputerami i projektorami cyfrowymi, które przeniosą gości w wirtualny świat. Dzieci i dorośli będą mogli ścigać się super autami i rozgrywać mecze piłkarskie na światowym poziomie

– malowanie twarzy – w tym miejscu zmienimy dzieci w piękne kolorowe motyle, słodkie pieski lub kotki. Malowanie buziek wykonywane będzie profesjonalnymi, bezpiecznymi farbkami z atestem

–  świat baniek mydlanych. Animatorzy pokażą, jak dobrze można się bawić zwykłymi bańkami mydlanymi, że w dużej bańce można nawet schować dziecko!

– strefa plastyczna i rękodzieła – to miejsce twórczej wyobraźni i pomysłowych kombinacji. Dzieci samodzielnie, wspólnie z rodzicami lub „pod okiem” instruktora będą mogły oddać się kreatywnej pracy, dzięki której powstaną piękne prace artystyczne

– strefa bobasa – to animacje dla maluszków, miejsce specjalnie przygotowane dla najmłodszych z zabawkami, puzzlami, piłeczkami itd.

– strefa profilaktyczna „Dbamy o zdrowie” składa się z kilku elementów. Zobaczymy tam guady (specjalnie przygotowane tory przeszkód i zdalnie sterowane pojazdy), każdy będzie mógł także wsiąść do symulatora jazdy, aby zobaczyć różnicę, jak prowadzi się na trzeźwo, a jak po alkoholu lub zażyciu narkotyków. Nie zabraknie narkogoogli i alkogogli czyli specjalnych okularów pokazujących świat, który widzi człowiek będący pod wpływem sybstancji psychoaktywnych lub alkoholu

– nauka gry w szachy dla najmłodszych – dywanik szachowy, rysunki szachowe, symultana szachowa – opiekun Stanisław Osiecki, Teresa Kłujszo;

– ulubione gry w wersji XXL – atrakcja dla całej rodziny, kolorowe plansze, po których dzieci mogą chodzić, skakać i biegać, grając w różne gry z animatorem takie jak: warcaby, kapsle, kółko i krzyżyk, twister, scrabble, klasy, gra Kubb, francuskie bule, drewniane kręgle, domino – Stowarzyszenie Planszówki w Sochaczewie;

 • Wesołe miasteczko
 • Strefa handlowa
 • animacje wystawców

 

17.00 – pokaz na płycie bocznej stadionu – Festiwal Chorągwi Gwardia Gryfa – pokaz klasyczny, parada „Dworski orszak”, spektakl ,,Sbandieratori dumą naszych serc”

Dworski Orszak Gwardii Gryfa to widowiskowy show oparty na ciągłym ruchu.  Paradę tworzą bębniarz w kostiumie pazia, damy dworu wykonujące majestatyczny i elegancki taniec ze skrzydłami, kuglarz ciągnących miniaturę dworskiego powozu. Z okienka historycznego pojazdu wydobywają się setki baniek mydlanych, które nadają wydarzeniu magiczny klimat. Główną atrakcją korowodu jest wykonywany przez sześciu chorążych widowiskowy pokaz żonglerki banderami. Pochód zamyka dwóch szczudlarzy. Z kolei ,,Sbandieratori dumą naszych serc” poświęcone jest pochodzącej z czasów średniowiecza rycerskiej, włoskiej dyscyplinie żonglerki chorągwiami. Jest to oryginalna w swej formie opowieść o pasji, honorze, braterstwie, męskiej rywalizacji, ale przede wszystkim o sile jaką daje zespół. Akcja przedstawienia toczy się w czasach przełomu epoki średniowiecza i renesansu na placu jednego z urokliwych miasteczek słonecznej Toskanii.

 

17.30 – Konkurs Banku Spółdzielczego

 

17.45 – Koncert zespołu Tajm

Zespół powstał na początku 2011 roku w Sochaczewie. Mają na swoim koncie udział w licznych przeglądach, festiwalach, zlotach motocyklowych i innych imprezach w całym kraju. Grają szeroko pojętego rocka, ale oprócz riffów i dynamicznych solówek wykorzystują nowoczesne brzmienie syntezatorów.  Zespół gra w składzie: Jarek „Jaro” Siewierski – wokal, gitara, Łukasz „Młody” Rogowiecki – instr. klawiszowe, wokal, Marcin „Ziomal” Rząb – gitara, Tomasz „Madan” Madanowski – bas, Marcin „Tęższy” Czubatka – bębny.

 

18.45 – Konkurs Radia Victoria

 

19.00 – Koncert rapera Kękę

Kękę czyli Piotr Dominik Siara to raper, który swoją karierę rozpoczął w radomskim podziemiu około roku 2001 roku.  Wydał krążki „Takie rzeczy” (2013) oraz „Nowe rzeczy” (2015). Pierwszy krążek otrzymał platynę, kolejny podwójną platynę. Artysta powołał do życia własną wytwórnię, w której w 2016 roku wydał trzecią z serii płytę „Trzecie Rzeczy”. Materiał bardzo szybko przypadł do gustu fanom i niedługo po premierze także uzyskał status podwójnej platyny. Do najbardziej znanych utworów Kękę należą „Nic już nie muszę”, „Miłość”, „Sprawy ważne”.

 

20.00 – Konkurs Radia Sochaczew

 

20.15 – Koncert zespołu Felivers

To młody, ale odnoszący duże sukcesy zespół, w którego skład wchodzą: Piotr Zborowski, Miłosz Fergiński, Piotr Dąbrowski, Konrad Jażdżyk oraz Wojtek Fortuna. Sochaczewski zespół Felivers zadebiutowali kilka lat temu podczas koncertu w Hard Rock Cafe w Warszawie. Od tego czasu chłopcy wzięli udział w licznych festiwalach i imprezach plenerowych na terenie całej Polski.  W kwietniu ukazała się ich debiutancka płyta.

 

21.15 – Koncert Ani Dąbrowskiej

Zadebiutowała w 2004 roku. Ania wydała dotąd sześć albumów studyjnych, z których pięć trafiło na pierwsze miejsce listy sprzedaży i uzyskało status platynowych („Dla naiwnych marzycieli” zdobył podwójną platynę). Jest jedną z najczęściej nominowanych artystek do Nagrody Muzycznej Fryderyk i  obecnie ma na swoim koncie 9 statuetek. Najbardziej znane utwory Ani to: „Nigdy więcej nie tańcz ze mną”, „Charlie, Charlie”, „Tego chciałam”, „Porady na zdrady”.

 

Niedziela 9 czerwca

Urząd Miasta Sochaczew, ul. 1 Maja 16

10.00 – Otwarty Ratusz – burmistrz zaprasza do odwiedzenia siedziby władz miasta

 • Prezentacja publikacji dedykowanych mieszkańcom Sochaczewa :

– Jolanta Sosnowska -„ Lubię rozmawiać”

Na publikację złożą się rozmowy przeprowadzone przez wieloletnią dziennikarkę „Ziemi Sochaczewskiej” z mieszkańcami naszego miasta i powiatu – twórcami, nosicielami  idei, osobami ważnymi dla naszego środowiska. To zbiór wyjątkowych wywiadów i reportaży drukowanych w „Ziemi ”. W książce znalazło się osiemnaście tekstów wybranych przez Jolantę Śmielak-Sosnowską.

– Tadeusz Hutkowski – „Z pół obrotu”,  Apolonia Lato – „Teatr na nieboskłonie”,  Monika Kosowiec- Placek – „Antysymetrie”

Na rynek wydawniczy trafią trzy, bardzo różnorodne, zbiory wierszy sochaczewskich poetów.

 • Premiera płyty „Niepodległa” w wykonaniu połączonych sochaczewskich chórów pod dyrekcją Iwony Niemyjskiej

Jest to międzypokoleniowy projekt powstały z połączenia wszystkich sochaczewskich chórów z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wytłoczone zostaną 3 tysiące egzemplarzy, które stanowić będą gadżet promocyjny miasta.  Na krążku wspólnie występują Chór Dziecięcy i Mieszany Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia (dyrygent – Iwona Niemyjska), Chór Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej (dyrygent – Ewa Szałapska), Chór Nauczycielski Vivace (dyrygent – Piotr Milczarek), Mundurowy Zespół Patria (dyrygent Arkadiusz Mamcarz), Zespół Wokalny Uniwersytetu Trzeciego Wieku (dyrygent – Jolanta Kawczyńska). Łącznie było to aż 250 osób śpiewających pod dyrekcją Iwony Niemyjskiej i przy akompaniamencie Włodzimierza Sieczkowskiego. Na płytę trafi dwanaście utworów, m.in. „Rota”, „Bogurodzica”, „Warszawianka”, a całość zwieńczy „Mazurek Dąbrowskiego”.

 

 

Świętowanie w Chodakowie – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Chopina 101

10.00 – III Mistrzostwa Karate o Puchar Burmistrza Miasta Sochaczew

 

12.30 – III Turniej Rodzinny o Puchar Burmistrza Miasta Sochaczew- Karate Klub Sochaczew

W imprezie bierze udział ok. 100 zawodników. Rywalizacja odbywa się zgodnie z przepisami Polskiego Związku Karate Tradycyjnego.

 

Hala sportowa MOSiR, przy ul. Kusocińskiego 2

10.00 – 18.00 – Turniej Koszykówki – WKZ MOSiR Sochaczew

 

Kościół p.w. M.B. Różańcowej w parafii św. Wawrzyńca, ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1

12.30 – Msza św. w intencji mieszkańców Sochaczewa , oprawa muzyczna- Chór Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej pod dyrekcją Ewy Szałapskiej

 

Plac Tadeusza Kościuszki

11.00, 12.15, 13.30, 14.45, 16.00 –  Zwiedzanie Sochaczewa czerwonym piętrusem

Atrakcyjne, godzinne wycieczki z przewodnikiem muzealnym, odbywać będą się charakterystycznym czerwonym autobusem znamy z filmów, telewizyjnych newsów czy reportaży z Londynu. Przejażdżki będą bezpłatne.

 

13.30 – Międzynarodowy Festiwal Katarynek

Drugi raz katarynki zagoszczą na pl. Kościuszki. Tym razem Festiwal będzie miał oprawę międzynarodową, bowiem oprócz polskich kataryniarzy spodziewać będzie można się kilku z zagranicy, z Francji i Holandii.

 

14.15 – Mazurek Chopina – słodki symbol Chopinowskiego Sochaczewa

Święto Mieszkańców tradycyjnie osłodzi poczęstunek, na który burmistrz zaprasza wszystkich mieszkańców i gości Dni. Wypiek przygotuje, jak co roku, sochaczewska Cukiernia „Lukrecja”.

 

14.30 – występ Sochaczewskiej Orkiestry Akordeonowej

Sochaczewska Orkiestra Akordeonowa założona została w październiku 2017. Działa ona pod dyrekcją Ludwika Skrzypka. Mimo, że nie występuje ona długo, ma na swym koncie kilka programów muzycznych. Tworzą ją głównie absolwenci sochaczewskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia.

 

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Warszawska 80

Prowadzenie Aleksandra Skwira i Daniel Janiak

10.00-18.00

Miasteczko zdrowia – pomiar cholesterolu i glukozy, pomiar ciśnienia, wywiad określający czynniki ryzyka choroby niedokrwiennej serca oraz zawału mięśnia sercowego, wykonywanie badań EKG, porady dietetyka.

14.00-19.00

– Jarmark Sochaczewski :

 • Festiwal Foodtracków
 • Strefa NGO – prezentacja dorobku sochaczewskich organizacji pozarządowych
 • Miasteczko ruchu drogowego (przygotowane przez OSK „Strażak”)
 • Strefa animacji rodzinnych, czyli piknik rodzinny z elementami profilaktyki prozdrowotnej:

Cała rodzina będzie miała możliwość spędzenia czasu na wspólnej, twórczej zabawie. W przyjemny
i radosny sposób udowodnimy, jak ważne jest, aby być razem, zdrowo i przyjemnie spędzać czas.
Na rodziny czekać będzie m.in.

– strefa klocków drewnianych i jenga –  to około 25 tys. klocków rozwijających kreatywność i fantazję budowniczych

– strefa klocków Lego i Duplo – uczestnicy będą nauczyć się podstaw tworzenia konstrukcji, zrozumieją jak działają narzędzia, spróbują swoich sił jako budowniczowie i mali mechanicy

– strefa wideogracza – to stanowiska z komputerami i projektorami cyfrowymi, które przeniosą gości w wirtualny świat. Dzieci i dorośli będą mogli ścigać się super autami i rozgrywać mecze piłkarskie na światowym poziomie

– malowanie twarzy – w tym miejscu zmienimy dzieci w piękne kolorowe motyle, słodkie pieski lub kotki. Malowanie buziek wykonywane będzie profesjonalnymi, bezpiecznymi farbkami z atestem

–  świat baniek mydlanych. Animatorzy pokażą, jak dobrze można się bawić zwykłymi bańkami mydlanymi, że w dużej bańce można nawet schować dziecko!

– strefa plastyczna i rękodzieła – to miejsce twórczej wyobraźni i pomysłowych kombinacji. Dzieci samodzielnie, wspólnie z rodzicami lub „pod okiem” instruktora będą mogły oddać się kreatywnej pracy, dzięki której powstaną piękne prace artystyczne

– strefa bobasa – to animacje dla maluszków, miejsce specjalnie przygotowane dla najmłodszych
z zabawkami, puzzlami, piłeczkami itd.

– strefa profilaktyczna „Dbamy o zdrowie” składa się z kilku elementów. Zobaczymy tam guady (specjalnie przygotowane tory przeszkód i zdalnie sterowane pojazdy), każdy będzie mógł także wsiąść do symulatora jazdy, aby zobaczyć różnicę, jak prowadzi się na trzeźwo, a jak po alkoholu lub zażyciu narkotyków. Nie zabraknie narkogoogli i alkogogli czyli specjalnych okularów pokazujących świat, który widzi człowiek będący pod wpływem substancji psychoaktywnych lub alkoholu

– nauka gry w szachy dla najmłodszych – dywanik szachowy, rysunki szachowe, symultana szachowa – opiekun Stanisław Osiecki, Teresa Kłujszo;

– ulubione gry w wersji XXL – atrakcja dla całej rodziny, kolorowe plansze,
po których dzieci mogą chodzić, skakać i biegać, grając w różne gry z animatorem takie jak: warcaby, kapsle, kółko i krzyżyk, twister, scrabble, klasy, gra Kubb, francuskie bule, drewniane kręgle, domino – Stowarzyszenie Planszówki w Sochaczewie;

– Animacje wystawców.

– Wesołe miasteczko

– Strefa handlowa

 

16.00-18.00 – występy zespołów z Sochaczewskiego Centrum Kultury: pokaz tańca towarzyskiego dorosłych, koncert zespołu Perełki, występ wokalny finalistów Open Day Junior, występ wokalny finalistów Open Day –  piosenki Abby, pokaz taneczno – wokalny grupy Folklorek, pokaz tańca grupy Abstrakt i Abstrakt Junior, pokaz tańca grupy Smile Crew.

 

18.00 – Koncert zespołu Teren C

Zespół wykonujący muzykę country powstał w latach 80 XX w. Grał wtedy wiele koncertów, m.in.
ze Stanisławem Sojką. Później na pewien czas zawiesił swoją działalność, by reaktywować się w roku 2010. Zespół wykonuje przede wszystkim własne utwory, czasem korzystając ze standardów.
W czerwcu 2017 roku zespół wydał debiutancki album pt. „Tak myślę sobie”.

 

19.15 – Koncert Patrycji Markowskiej

Na runku ukazało się osiem krążków wokalistki. Pochodzą z nich dobrze znane hity, takie jak: „Gdy zgasną światła”, „Jeszcze raz”, „Księżycowy”, „Ostatni”. Wokalistka nagrywała i występowała z takimi artystami jak: Leszek Możdżer, Tanita Tikaram czy O.S.T.R. Ponadto była trenerką w dwóch edycjach telewizyjnego show The Voice of Poland.

 

20.30 – Koncert zespołu Dżem

Zespół powstał na początku lat 70. XX wieku. Założyli go bracia Adam i Beno Otrębowie oraz Paweł Berger. Do składu szybko dołączył wokalista Ryszard Riedel. W 1985 roku ukazał się debiutancki album studyjny Dżemu „Cegła”. Po śmierci Ryszarda Riedla wokalistą zespołu został Jacek Dewódzki, a następnie Maciej Balcar. Zespół regularnie występuje, m. in. wielokrotnie gościł na „Przystanku Woodstock”. Dżem zagrał też jako suport wielu gwiazd, takich jak Eric Clapton, The Rolling Stones, czy AC/DC.

 

Żelazowa Wola

18.00 – koncert laureatów Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego
na Mazowszu w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli – Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Sochaczewie

Historia Festiwalu sięga roku 1993, a od 2007 roku ma on formułę międzynarodową. Przez lata wykonawców oceniało jury składające się z wybitnych pedagogów Akademii Muzycznych pod przewodnictwem prof. Jana Kadłubiskiego. Ogromną satysfakcją dla laureatów jest możliwość koncertowania w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli oraz w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym.