0
23

60+Kultura – Kultura Dostępna dla Seniorów w Domu Urodzenia Chopina w Żelazowej Woli

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli są partnerami akcji 60+ Kultura – Kultura Dostępna dla seniorów organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W najbliższy weekend, 27, 28 i 29 września o godz. 11.00 w ramach akcji 6o+ Kultura osoby powyżej 60. roku życia będą mogły wziąć udział w specjalnych oprowadzaniach po ekspozycji stałej i wystawie czasowej Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli.

Podczas zwiedzania ekspozycji stałej poznamy relacje łączące rodzinę Chopinów ze Skarbkami, właścicielami majątku w Żelazowej Woli. Nakreślimy historię założenia muzeum i parku, a także wkład pokoleń w tworzenie muzeum w miejscu, gdzie na świat przyszedł Fryderyk Chopin.

Częścią spotkania będzie również oprowadzanie przewodnickie po wystawie czasowej Uformowany. Wizerunki Fryderyka Chopina w rzeźbie, obejmującej trzydzieści sześć wizerunków rzeźbiarskich kompozytora z bogatej kolekcji Muzeum Fryderyka Chopina. Prezentowane są rzeźby pełnoplastyczne – głowy, popiersia, projekty pomników oraz płaskorzeźby. Celem twórców wystawy jest zwrócenie uwagi na różnorodność prac w kontekście formy i indywidualnych cech stylistycznych autorów przedstawień, a przede wszystkim na sposób ujęcia portretowanego. Portret artysty jest bowiem szczególnym typem wizerunku. Składają się nań aparycja i osobowość, ale też styl i renoma twórcy, co nie pozostaje bez echa w ikonografii.

Podczas zwiedzania prześledzimy ewolucję wizerunku Chopina w polskiej rzeźbie od wieku XIX do dziś. Ustalimy też związek tej ewolucji ze stylami artystycznymi typowymi dla kolejnych epok, ale też z przemianami historycznymi mającymi wpływ na ikonografię i podejście do sposobu ukazywania wizerunku jednego z ważniejszych dla polskiej kultury twórców.

Koszt: 1 zł/os.

 linki do wydarzenia:

– na stronie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina – https://nifc.pl/pl/home/aktualnosci/muzeum/1161

– na Facebooku Muzeum w Żelazowej Woli –https://www.facebook.com/events/1176151389240536/permalink/1176151399240535/?notif_t=page_post_reaction&notif_id=1569242238557755

Aleksandra Świtka