19.08. recital Krzysztofa Jabłońskiego

0
26
foto: Małgorzata Kazur

Sezon koncertowy w Żelazowej Woli trwa od maja do końca września. W tym czasie, w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 12.00 i 15.00 można wysłuchać recitali w wykonaniu wybitnych polskich i zagranicznych pianistów, przede wszystkim laureatów Konkursów Chopinowskich.

Wstęp na recitale jest możliwy w ramach biletu uprawniającego do zwiedzania Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli.  

 

19 sierpnia

 

Krzysztof Jabłoński

Laureat III nagrody XI Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (1985) oraz wielu najważniejszych nagród w międzynarodowych konkursach pianistycznych, w tym Złotego Medalu w Konkursie im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (1989). Występuje na estradach Europy, obu Ameryk i Azji, wykonywał m.in. recitale w prestiżowej serii koncertów mistrzowskich w Filharmonii Berlińskiej, grał z Orkiestrą XVIII Wieku, Radio-Sinfonieorchester Stuttgart des SWR, orkiestrami symfonicznymi z Düsseldorfu, Hamburga, Brna i Lahti, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, pod batutą takich dyrygentów, jak: Valery Gergiev, Andrey Boreyko, Krzysztof Penderecki, Jerzy Semkow, Jerzy Maksymiuk, Frans Brüggen, Witold Rowicki, Antoni Wit, Jan Krenz i Jacek Kaspszyk. Jako kameralista wstępował m.in. z Tsuyoshim Tsutsumim i Konstantym Andrzejem Kulką. Jest także pianistą Kwintetu Warszawskiego. Współpracuje przy realizacjach inscenizacji baletu, opery oraz bierze udział w projektach multimedialnych (np. balet Fortepianissimo do choreografii Lorki Massine’a czy wykonanie fortepianowej wersji Peleasa i Melizandy Debussy’ego). W swoim dorobku pianista ma wiele płyt wydanych w Niemczech, Japonii i Polsce. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wydał dwa jego albumy z etiudami Chopina (na fortepianie współczesnym i historycznym). Krzysztof Jabłoński uczył się pod kierunkiem Janiny Butor. Studia ukończył z wyróżnieniem u Andrzeja Jasińskiego w Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2006 r. otrzymał tytuł profesora. Jest regularnie zapraszany do prowadzenia wykładów, kursów mistrzowskich oraz udziału w pracach jury międzynarodowych konkursów pianistycznych, w tym konkursów chopinowskich na całym świecie. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Małgorzata Kazur

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli