2 maja – Dzień Flagi

0
19

polska flaga

2 maja, już po raz trzynasty, w Polsce obchodzony będzie Dzień Flagi, dlatego sochaczewskie ulice, ale też podległe ratuszowi szkoły, przedszkola, zakłady i spółki udekorowane zostaną biało-czerwonymi sztandarami. O to samo burmistrz apeluje do mieszkańców, zarządców wspólnot, spółdzielni i prywatnych właścicieli kamienic. Niech Sochaczew godnie uczci Dzień Flagi RP.

Dzień Flagi to święto obchodzone od 2004 roku, ustanowione przez Sejm RP. Data nie jest przypadkowa – 2 maja 1945 roku, żołnierze polscy zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie zwycięstwa w Berlinie w trakcie zdobywania tego miasta.

2 maja obchodzony jest też Dzień Polonii, co w przypadku naszego miasta ma szczególne znaczenie. Od ponad 20 lat Sochaczew współpracuje z ukraińskim Gródkiem i angielskim Melton Mowbray, gdzie Polacy stanowią znaczącą część społeczności. W Gródku działa Polska Szkoła i Towarzystwo Dobroczynne Polonia, a co trzeci mieszkaniec ma polskie korzenie. Podobnie Melton jest miastem wyjątkowym. Żyje tu kilka tysięcy osób narodowości polskiej. Działa polski kościół, klub, kilka sklepów z rodzimymi produktami, jest gazeta i portal internetowy a lokalne radio nadaje specjalne audycje dla Polonii.

– Jeszcze raz apeluję, by 2 i 3 maja nie zabrakło na sochaczewskich ulicach, domach i gmachach publicznych biało – czerwonych sztandarów. Uczcijmy w ten sposób twórców Konstytucji 3 maja i wspomnijmy ciepło naszych rodaków rozrzuconych po całym świecie. Cieszmy się, że przyszło nam żyć w czasach pokoju, że nie musimy drżeć o dzieci, uciekać przed bombami. Pokój to wielki dar dla ostatnich trzech pokoleń – mówi burmistrz Piotr Osiecki.

UM Sochaczew